Blog


Neplatičům sankcí za přestupky mohou teď úřady úhrady strhávat z dávek.

5 / 1 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, lidé v nouzi, kteří opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky, mohou od nového roku přijít o část doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí. Správní orgány budou mít od ledna právo jim neuhrazené sankce z těchto dávek strhávat. Počítá s tím novela zákona č. 327/2021 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, která nabyla účinnosti 1. ledna 2022.

Úřady budou moci srážet z dávek na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně budou moci postupovat v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku.

O část dávek budou moci přijít také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, která stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

U problému se záškoláctvím bude podle novely platit pro strhávání pokut z dávek princip „jednou a dost". U ostatních přestupků úřady mohou srážet nezaplacené postihy při třetím a dalším prohřešku. Obce a města ale budou moci v určitých případech požádat o srážku už při prvním nebo druhém přestupku.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top