Blog


Největší překážkou zaměstnávání v České republice je předlužení a exekuce.

27 / 3 / 2019

Vážení a milí čtenáři, největší překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých lidí v ČR představuje podle expertů předlužení. O rostoucím množství exekucí hovoří odborníci jako o pandemii a považují je za jeden z nevážnějších společenských a ekonomických problémů současné České republiky, který v některých částech ČR brzdí rozvoj.

Dle tzv. mapy exekucí (srov.: https://mapaexekuci.cz/) přitom mělo v roce 2017 nějakou exekuci až 9,7 procenta obyvatel tuzemska, tj. tedy 863.000 lidí!

Největším blokem pro soudobý pracovní trh není nedostatek míst, ale to, že tu chybí efektivní oddlužení. Lidé ztrácejí motivaci pracovat, když jim příjem vezme soudní exekutor. Říkají si logicky, proč by měli pracovat. Dlužníkovi při splácení musí zůstat nezabavitelné minimum. To odpovídá dvěma třetinám součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení pro jednotlivce. Podle expertů se lidé nesnaží hledat si lepší práci, protože z vyššího výdělku stejně víc peněz mít nebudou. Řada zadlužených nemá nárok na dávky. Počítají se totiž z celé mzdy, ne ze zbylé částky po srážkách. Občané se tedy nevyhýbají zaměstnání kvůli své lenosti či výhodnosti dávek, ale kvůli nesplatitelným exekucím!

„Jedním tzv. efektivních způsobů oddlužení, zejména pakliže dlužník (ten se přitom nemusí nacházet automaticky v exekučním či insolvenčním řízení) vlastní nemovitost, přitom představuje výkup nemovitosti,“ konstatuje Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi s dvacetiletou, bohatou a úspěšnou praxí ve Společné realitní a advokátní kanceláři JURIS REAL, spol. s r. o.

„Je proto naprostou zbytečností, se kvůli dluhům vyhýbat poctivé práci, a působit v tzv. šedé ekonomice.“ Naopak je ekonomicky výhodné si najít adekvátní pracovní uplatnění a finanční závazky co nejrychleji splatit, tak aby „nenabíhaly“ dále úroky nebo např. náklady právního (advokátního) zastoupení,“ dodává dále Bc. Jaroslav Oborný.

Navíc oproti roku 2016 podle mapy předloni přibylo přes 29.000 lidí s exekucemi. Tři a víc exekucí mělo 493.000 osob. Více než deset exekucí naráz mělo pak 151.000 lidí. V Ústeckém kraji se nacházela v exekuci skoro pětina obyvatel, v Karlovarském přes 17 procent. V bývalých okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.

Vedoucí pracovního poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle označil exekuce v České republice za pandemii a šéfka Otevřené společnosti Marta Smolíková před časem dokonce poukázala na skutečnost, že předluženost dokonce způsobuje problémy i obcím a městům, když v nich žijí lidé v chudobě a bez práce, neodvádějí daně, a lokalita se nemůže rozvíjet.

V neposlední řadě Radek Hábl již dřív „např.“ ČTK konstatoval, že předluženost a vysoký počet exekucí ovlivňuje v České republice i výsledky voleb. Mapa exekucí (viz: https://www.radekhabl.cz/) ukázala, že v regionech, jejichž obyvatelé se ocitli v dluhové pasti, uspěly víc extremistické a nesystémové strany a hnutí, tj. ty politické subjekty, které se nenacházejí ani na pravici a ani na levici politického spektra.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top