Blog


Nebankovní poskytovatelé úvěrů pomohou klientům s dalším odkladem splátek.

23 / 10 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, konec moratoria na splácení úvěrů se nezadržitelně blíží. Občané, kteří si zažádali o odklad splátek, budou muset od 1. 11. 2020 opět začít hradit své závazky. Více než polovina těch, kteří mají ale půjčky u nebankovních institucí, ale může mít se splácením právě potíže. Možnost podat žádost o odklad splátek skončila k poslednímu zářijovému dni. Všechny schválené odklady pak skončí k 31. říjnu 2020. A od 1. 11. 2020 se ti, kteří si nechali splácení svých úvěrů odložit, vrátí k pravidelné úhradě svých půjček tak, jak byli zvyklí před moratoriem. Lidem splácejícím své úvěry by mohlo jejich finanční situaci zkomplikovat také případné ukončení programů vládní pomoci a vyšší nezaměstnanost.

Podle informací Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (dále jen „APNÚ") požádalo o odklad splátek zhruba 10 pct klientů členských firem asociace, což je kolem 5 000 lidí. APNÚ si nechala na konci léta udělat výzkum, z něhož vyplynulo, že po skončení moratoria se k bezproblémovému splácení vrátí 43 procent lidí. Nicméně více než 55 % dlužníků může mít po ukončení odkladu problémy své úvěry hradit, 2 pct dotázaných přímo přiznala, že nejspíš nebudou schopní dostát svým finančním závazkům.

APNÚ proto přijala nová pravidla, která začnou platit od 1. listopadu a budou se vztahovat na případy dlužníků, jež dříve zažádali o odložení splátek, a to na 6 měsíců, případně kratší dobu. Pokud o to dlužník požádá, věřitel (člen APNÚ) mu u jednorázově splatných půjček s hodnotou převyšující 5 tisíc korun umožní rozložit si splácení dlužné částky nejméně do pěti měsíčních splátek, a to bez navýšení. Podmínkou je zaplacení alespoň 20 % úvěru. U půjček s pravidelnými splátkami si dlužníci budou moci v odůvodněných případech, jako je např. ztráta jejich finančních příjmů nebo příjmu člena domácnosti, splátky rozložit na delší období, opět bez navýšení. V ostatních případech věřitel čili poskytovatel nebankovního úvěru dlužníkovi nabídne individuální splátkový kalendář. Tato pravidla jsou závazná pro všechny členské firmy asociace.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím internetových stránek Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, České bankovní asociace a Měšec.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top