Blog


Náklady na oddlužení dlužníkům zřejmě vzrostou.

11 / 1 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, insolvenční správci mají od lidí, kteří vstoupí do oddlužení, jako náhradu nákladů dostávat jednotnou částku 45 tis. korun. K tomu se má odměna za přezkum každé pohledávky zvýšit z 250 korun na tisíc Kč. Podle některých kritiků jsou částky příliš vysoké. Navíc část z nich budou dlužníci splácet až po oddlužení. S úpravou počítá vyhláška, kterou resort spravedlnosti poslal do připomínkového řízení. Důvodem změny je novela insolvenčního zákona, jež má standardní dobu oddlužení zkrátit z pěti na tři roky.

Současná náhrada činí 750 korun měsíčně, to jest tedy 45 000 korun za pět let. Při změně na tři roky by odměna měla teoreticky činit 27 tisíc korun. Avšak ministerstvo spravedlnosti finanční částku nechalo na 45 000. „Insolvenční správci měli 45 tisíc korun za pětiletí, nyní to budou mít za tři roky. A to přesto, že budou mít o dva roky méně práce," ohradil se proti legislativního návrhu Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. Je obrovská pravděpodobnost, že to ti lidé nedoplatí. Podle ministerstva je to ale odůvodněné, protože správci budou mít nové povinnosti. „Např. povinnost provést v úvodní fázi řízení detailní zhodnocení příjmového potenciálu dlužníka, a to s cílem zvýšit výtěžnost oddlužení," poukázal resort. Podle Hábla spočívá problém i ve skutečnosti, že se čtyřnásobně zvýší odměna insolvenčním správcům za přezkum pohledávek na tisíc korun. Člověk, který vstupuje do oddlužení, má podle něj průměrně patnáct přihlášek pohledávek.

V tu chvíli dostanou insolvenční správci za přezkum řízení 15 tisíc korun a na paušálu 45 tisíc. K tomu je nutné připočíst náhradu hotových výdajů ve výši 5 500 korun a ještě daň z přidané hodnoty," vyjmenoval Hábl. Člověk, který vstoupí do oddlužení, tímto bude muset zaplatit náhradu nákladů ve výši 80 tis. korun. Platí přitom, že velkou část má složit až po skončení oddlužení. „V podstatě vychází, že 33 tisíc korun by měl člověk z tohoto příkladu uhradit do jednoho roku, jinak se vrátí znovu do exekuce. Tam existuje obrovská pravděpodobnost, že to ti lidé nedoplatí. Třeba na to nebudou mít," upozornil Hábl. Podle insolvenčních správců je odměna naopak nízká. Tvrdí, že ji nelze hodnotit samostatně, nýbrž v kontextu novely insolvenčního zákona, která jim přidá další práci. Např. při hodnocení toho, zda dlužníci v oddlužení řádně splácejí své závazky.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top