Blog


Na 70 pct Čechů, Moravanů a Slezanů má zkušenost s nákupem na splátky.

11 / 10 / 2020

Vážení čtenáři, splátkový prodej patří mezi nejčastější způsoby, jakými lidé řeší nákupy bez použití vlastních úspor. Alespoň jednou tento způsob totiž využilo 70 procent lidí. Opakovaně takto nakupuje 43 procent Čechů. I nákup na splátky má ale svá úskalí. Podle zářijového průzkumu agentury Ipsos pro Air Bank lidem např. vadí, že úvěr museli řešit s prodavačem a vyřízení trvalo dlouho nebo že nakonec dostali kreditní kartu, o kterou vůbec nestáli. Výzkum Air Bank provedený agenturou Ipsos se uskutečnil formou online dotazování v září 2020 na reprezentativním vzorku 900 respondentů. Air Bank, která patří do skupiny PPF Petra Kellnera, vstupuje nyní na trh krátkodobého financování nákupů.

„Z našeho výzkumu vyplynulo, že nákup na splátky, ale třeba i menší spotřebitelská půjčka nebo platba kreditní kartou jsou mezi Čechy poměrně široce rozšířenými způsoby, jak vyřešit nečekaný finanční výdaj, jakým je třeba rozbitý spotřebič, nebo i plánovaný nákup např. větší televize," konstatoval vedoucí výzkumu trhu Air Bank Petr Šmíd. Na splátky si lidé nejčastěji pořizují televizi (22 procent), mobilní telefon (14 procent), ledničku (12 procent) nebo pračku (deset procent). Skoro čtvrtině lidí vadilo, že po nákupu na splátky dostali kreditní kartu, o kterou nestáli. Pětině lidí bylo nepříjemné, že v prodejně ověřovali jejich schopnost splácet, a 12 procentům respondentů se nelíbilo, že nákup na splátky museli vyřizovat s prodavačem.

Z výzkumu dále vyplynulo, že kreditní karta je v peněženkách necelé třetiny lidí. Každý pátý ji má pouze jako rezervu pro nenadálé výdaje. Kreditní karta se ale může lehce zaměnit za kartu debetní. To už se stalo každému desátému majiteli kreditní karty.

Pod termínem „menší půjčka" si respondenti představili prostředky na nákup ojetého auta, televize, ledničky a dalšího vybavení bytu. I v případě spotřebitelské půjčky zmiňovali respondenti jako nepříjemnou zkušenost čekání na rozhodnutí o tom, zda půjčka bude schválena (18 procent). Dále byli překvapeni, že zaplatili více, než čekali (14 procent), a také že vyřízení trvalo příliš dlouho (osm procent).

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top