Blog


Mladí Češi si půjčují spíše u bankovních ústavů než u nebankovních domů.

4 / 5 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti,Češi, Moravané a Slezané do 30 let využívají spíš bankovní půjčky než úvěry u nebankovních institucí. Jsou také schopni si platit vlastní bydlení ve formě hypoték i nájmů. Současně ale mají relativně časté výdaje na sázky a hazardní hry. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti Patron GO na základě útrat uživatelů její finanční aplikace v minulém roce. Analýza vychází z dat 3.000 uživatelů aplikace Patron GO ve věku 18 až 30 let. Aplikace funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet a pomáhá uživatelům šetřit za běžné výdaje. Využívá ji zhruba 140.000 lidí, dostupná je v České republice a na Slovensku. V letošním roce plánuje vstup na polský trh.

Za splátky bankovních půjček dávali lidé ve věku mezi 18 a 30 lety průměrně 4 132 korun za měsíc, za půjčky u nebankovních institucí vynakládali 3.214 korun měsíčně. „Od bank si mladí Češi sice půjčují víc peněz než od nebankovních společností, nicméně ten poměr by mohl být výrazně nižší. Na nebankovních půjčkách totiž výrazně více přeplatí na úrocích a můžou je dostat do problémů," sdělil ředitel Patron GO Lukáš Vršecký.

Průměrné měsíční výdaje na hypotéky byly 10.743 korun, za nájmy 8.022 korun. „Mladá generace za hypotéku utratí víc peněz než za nájmy, to je dobrá zpráva. Dokazuje to, že velká část mladých má na to, aby splácela vlastní bydlení," uvedl Vršecký.

Analýza ukázala, že většina mladých Čechů, Moravanů a Slezanů má založené penzijní i životní pojištění. Současně si ale lidé do 30 let loni průměrně v 85 případech za rok vsadili a v 58 případech zaplatili za hazardní hry. Průměrná měsíční útrata u sázek byla 2.443 korun, u hazardních her 1.243 korun.

Klienty upozorňujeme na skutečnost, že některé banky lidem, kteří pravidelně sázejí nebo platí za hazardní hry, mohou zamítnout hypotéku. Proto by si měli hlídat, jak často a jak vysoké částky prosázejí, případně si předem zjistit, jestli to pro jejich banku neznamená problém," uzavřel zakladatel Patron GO Jiří Paták.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Patron GO a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top