Blog


„Milostivé léto“ využili občané s nižším počtem exekucí.

5 / 4 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, patnáct tisíc lidí zbavených exekuce a finanční částka 1,55 miliardy korun, kterou stát odpustil na příslušenství a která bude chybět ve veřejných rozpočtech. To je podle statistik EK ČR finální (konečný) účet za milostivé léto. Data dále ukázala i na poměrně malou aktivitu dlužníků (povinných).

Milostivé léto, které bylo v období mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022, zcela zbavilo exekucí 15 tis. lidí. Podle údajů Exekutorské komory České republiky se ale nesnížil průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka (to jest v ČR aktuálně 6,37). Z toho je patrné, že do milostivého léta se zapojili spíše lidé s nižším počtem exekucí. Podle původních odhadů se milostivé léto mohlo týkat až 1,3 milionu exekucí. Nakonec exekutoři v jeho rámci zastavili pouhých 42 tisíc případů (tj. 3, 2 %). Aktivní přístup a úhradu zaznamenali pak u zhruba dvou třetin z celkového množství zastavených exekucí. Počet žádostí o vyčíslení dlužné jistiny byl malý – 51 tisíc případů, ochota dlužníků řešit svoji finanční situaci byla tedy nízká.

Překvapilo mě, jak malý zájem měli o tuto dobročinnou akci ze strany státu samotní dlužníci (povinní). Přitom mnozí na ní mohli opravdu vydělat. Pokud ani takto velkoryse nabídnuté řešení nepřiměje některé lidi, aby dostáli svým závazkům vůči věřiteli, pak opakování ML je přinejmenším diskutabilní," prohlašuje prezident exekutorské komory Mgr. Jan Mlynarčík. Veřejné rozpočty přišly kvůli ML o více než jednu a půl miliardy korun na odpuštěném příslušenství. Podle odhadů EK ČR by z této částky exekutoři mohli vymoci až 900 milionů korun. Naopak veřejnoprávním věřitelům se vrátilo 390 milionů korun.

Ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek Ph.D., ocenil práci Exekutorské komory a obdržená data. Díky aktuálním číslům získaných od exekutorů máme přehled o tom, jaký byl o milostivé léto zájem. A také plníme část Programového prohlášení vlády, kde jsme se zavázali vyhodnotit dopad exekucí," uzavřel ministr spravedlnosti.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím EK ČR a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top