Blog


Milostivé léto vyhlásily nejen veřejné instituce, nýbrž i privátní.

3 / 1 / 2022

Vážení klienti, milí čtenáři, tzv. milostivého léta budou moci využít také lidé, kteří se nacházejí v exekučním řízení kvůli nesplácení závazků např. u společnosti Home Credit. Pokud jí v tříměsíční lhůtě uhradí samotný dluh neboli jistinu a 908 korun poplatek exekutorovi, společnost jim odmaže úroky a právní náklady a exekuce se zastaví. Fakultativně se do oddlužovací akce zapojila rovněž Air Bank patřící taktéž do skupiny PPF. Milostivé léto začalo 28. října a potrvá do 28. ledna 2022.

Pakliže klient během tří měsíců uhradí jistinu dluhu a jednorázový poplatek 908 korun jako náklad exekutora, Home Credit mu zbytek závazků vyplývajících z dané smlouvy odpustí a podá návrh na zastavení exekuce," uvedla nebankovní společnost. „Vyhodnotíme, zda klient u konkrétní smlouvy splnil podmínky, a zbylý dluh odepíšeme a vůči klientovi bude ukončena naše exekuce," sdělil ředitel divize Risk a Collections z Home Creditu Martin Popík. Zájemci o oddlužení musí kontaktovat společnost Home Credit. Budou pak moci jistinu uhradit ve třech splátkách. Kdyby dlužník podmínky nesplnil a jistinu v tříměsíční lhůtě nesplatil, exekuce bude pokračovat.

Dle právního předpisu se tzv. milostivé léto týká dluhů u veřejných institucí, tedy u nemocnic, radnic, dopravních podniků, zdravotních pojišťoven či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud dlužníci od 28. října do 28. ledna splatí dlužnou částku neboli jistinu a 908 korun odměnu soudními exekutorovi, penále, úroky a další platby se jim odpustí. Nesmějí být ale v insolvenci.

Také vedení metropole vyzvalo všechny své podniky a organizace, aby začaly s dlužníky (povinnými) komunikovat. Magistrát navíc spustí informační kampaň, aby se o možnosti zbavit dluhu co nejvíc lidí dozvědělo. Informační leták bude distribuován v MHD, z něhož se občané dozví, jak přesně postupovat. Bude pro ně také zřízena zdarma infolinka. Kolik je v Praze přesně dlužníků, není zatím jasné, neboť řada lidí může mít hned několik exekucí naráz. Pražané podle představitelů města dluží např. dopravnímu podniku (DPP), Pražské plynárenské, Pražské energetice nebo Pražským službám za svoz odpadu. Radnicím zase občané dluží např. na nájmech či na nezaplacených přestupcích při parkování v placených zónách.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top