Blog


Mezi Čechy se rozevírají ekonomické nůžky.

8 / 4 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, podle pravidelného průzkumu IPSOS pro Zonky plánuje 40 pct Čechů během letošního jara vynaložit výdaje převyšující 10 tisíc korun především na své bydlení, ať už na rekonstrukci, nové vybavení zahrady, nebo třeba na pořízení fotovoltaiky. Další téměř třetina se potom chystá cestovat. Naproti tomu přes 16 % dotázaných se zase plánuje vypořádat s dosavadními závazky, mezi které patří i vyúčtování za energie. Nejčastěji k tomu využijí vlastní úspory, část z nich si ale půjčí peníze v rodině nebo využije spotřebitelský úvěr. Výzkum pro Zonky zpracovala v lednu 2023 agentura IPSOS formou online dotazování na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů ve věku 25 až 55 let.

Pokrýt větší výdaje z vlastních zdrojů plánuje 80 % dotázaných, tedy téměř o 6 % více lidí než podle našeho obdobného průzkumu z podzimu loňského roku. Souvisí to s aktuální ekonomickou situací, kdy se lidé snaží nezadlužovat se více, než považují za nutné. Pokud ale sami nemají dostatečnou rezervu, často se přiklánějí k půjčkám v rodině anebo k nákupům na splátky přímo u prodejců, jako je tomu třeba při pořizování spotřební elektroniky," vysvětluje Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky. Zatímco zvelebovat své bydlení se na jaře chystají především obyvatelé menších obcí, vycestovat na dovolenou zase nejčastěji plánují respondenti z hlavního města, a to zejména ti mladší – ve věku od 25 do 34 let. Vedle toho se také více než pětina Čechů chystá po zimě zainvestovat do opravy svých automobilů a motorek nebo je rovnou vyměnit za nové. Pozadu nezůstávají ani plány na pořízení nového mobilního telefonu, stolního počítače nebo notebooku (17 %). Jen nepatrně menší podíl lidí (16 %) zase plánuje během jara splatit různé závazky, ať už jde o spotřebitelské úvěry, anebo právě o vyúčtování za energie. A necelá desetina (8 %) oslovených se chce pustit do osobního rozvoje, vzdělávání, rekvalifikace, nebo dokonce studia v zahraničí.

Na rozdíl od průzkumu pro Zonky ze září loňského roku ale mají dotázaní častěji jasno v tom, jak budou své plány pro nadcházející měsíce financovat. Jakým způsobem plánované větší výdaje zaplatí, zatím totiž neví jen 8 % oslovených. Ostatní naproti tomu už vědí, že použijí buď vlastní úspory, anebo různé půjčky, a to i v rámci rodiny. A např. právě k půjčování mezi svými nejbližšími se častěji přiklánějí muži než ženy.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím IPSOS, Air Bank a Zonky)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top