Blog


Maďarsko prodlouží moratorium na splácení úvěrů.

4 / 10 / 2020

Vážení čtenáři a klienti, Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021. Tuto skutečnost oznámil premiér Viktor Orbán. Ministr financí předtím varoval, že pokud se nenajde vakcína proti koronaviru, mohla by maďarská ekonomika mít problémy s návratem k růstu, a dodal, že vláda připravuje další pomoc.

Orbán představil moratorium pro všechny společnosti a soukromé dlužníky v březnu, a to jako jedno z klíčových opatření své vlády, které má pomoci zmírnit ekonomické dopady pandemie. Moratorium mělo platit do konce tohoto roku. Ve videu uveřejněném na svém facebookové profilu Orbán řekl, že moratorium bude prodlouženo o šest měsíců pro rodiny s dětmi, důchodce, nezaměstnané a pro ty, kteří jsou zařazeni v programech veřejných prací. Prodloužení se týká i všech společností, kterým tržby klesly nejméně o 25 %. Prodloužení odkladu splátek přichází v době, kdy se vláda připravuje na oznámení dalších kroků na podporu hospodářského růstu, neboť maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla mnohem více, než se čekalo. Výhled na zotavení v příštím roce se přitom zhoršil. Slabý ekonomický výhled by mohl představovat největší hrozbu pro Orbánovu vládu, která zemi vede už deset let. Orbán bude usilovat o další vítězství v parlamentních volbách, které se mají konat v první polovině roku 2022.

Ministr financí Mihály Varga uvedl, že pokud nebude do poloviny příštího roku k dispozici vakcína proti nemoci covid-19, ekonomika by podle pesimistického scénáře mohla mít v příštím roce problém s návratem k růstu. Podle optimistického scénáře, tedy jestliže bude vakcína k dispozici už ve druhém čtvrtletí, by mohla ekonomika vykázat růst o čtyři až pět procent. Třetí scénář počítá se zdlouhavým procesem zotavování a s růstem o tři až čtyři procenta, avšak také jen pod podmínkou, že bude k dispozici vakcína. Ministr Varga dodal, že vláda pracuje na nových stimulačních opatřeních, která by mohla zahrnovat cílené snížení daní pro sektory nejvíce zasažené koronavirovou krizí. Na letošní rok ekonomové počítají s propadem hrubého domácího produktu o pět až šest procent.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím inwesticniweb.cz a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top