Blog


Lidé si na vánoční dárky kvůli pandemii půjčují méně.

15 / 12 / 2020

Vážení klienti, milí čtenáři, poskytovatelé úvěrů zatím zaznamenali letos meziroční pokles zájmu o půjčky na vánoční dárky o desítky procent. Toto zjištění vyplývá z ankety ČTK. Důvodem je pandemie koronaviru. Za poklesem stojí podle nich částečná karanténa, se kterou souvisí jak pokles příjmů řady obyvatel, tak zavřené provozovny a obchody.

„Občané si aktuálně půjčují méně v porovnání s loňským rokem, což je ovlivněno pandemií. Lidé jsou více obezřetní ke svým financím, ale samozřejmě také tím, že byly uzavřené kamenné prodejny. I my zaznamenáváme logicky nárůst nákupů na splátky v e-shopech," řekl ČTK generální ředitel Home Credit ČR a SR Luděk Jírů. Pokles nákupu na splátky souvisí podle jeho názoru s celkovým poklesem spotřeby, která je daná koronavirovou krizí.

„Vnímáme nižší zájem o nové půjčky. Ve srovnání s minulým rokem v říjnu a listopadu objem poskytnutých půjček poklesl o 30 až 40 procent," dodala mluvčí Provident Financial Kateřina Jarošová. Důvodem snížení poptávky je podle ní nejen nižší spotřeba domácností kvůli částečné karanténě, nýbrž také zvýšená opatrnost spojená s vyšším sklonem ke spoření. To potvrdila i data od Eurostatu vykazující čtvrtletní nárůst o více než pět procentních bodů, doplnila.

V předvánočním čase každoročně stoupá počet úvěrů o 30 pct proti běžným měsícům. Podle jednatele Fair Creditu Tomáše Konvičky rostou jak prodeje, tak průměrný poskytnutý úvěr. Nyní za posledních několik dnů eviduje lehce zvýšený zájem o půjčky, zhruba o desetinu vyšší proti běžným měsícům.

Největší poptávka existuje dle Jírů po úvěrech na pořízení mobilních telefonů a herních konzolích. „Od jara, kdy jsme začali trávit více času doma, je stále na výsluní domácí pečení. Ať už sladké, ale zejména housky a chléb. Takže hitem jsou domácí pekárny nebo roboty na zadělání těsta," podotkla a uzavřela Jarošová.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top