Exekuce info


Legislativní novela občanského soudního řádu navrhuje chráněný účet pro povinné.

6 / 9 / 2020

Vážení a milí klienti, nezabavitelné peníze možná budou moci mít dlužníci v exekuci (pozn. tzv. povinní) na zvláštním bankovním účtu. Předpokládá to poslanecká novela občanského soudního řádu, kterou představila její spoluautorka Kateřina Valachová. Takzvaný chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci těchto peněz. Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní poslanci. Autoři novely chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení, aby mohla být účinná od příštího roku 2021.

Chráněný účet by musela obchodní banka založit na žádost dlužníka zdarma a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Shromažďovaly by se na něm finanční prostředky, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, píše se v důvodové zprávě. Dlužník by mohl mít pouze jeden chráněný účet. „Navrhovaná právní úprava je nezbytná, neboť představuje jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí na účet povinného, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku,” napsal ve zdůvodnění další z předkladatelů Patrik Nacher.

Novela upravuje také jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu. Do konce roku jde v souvislosti se změnami schválenými kvůli koronavirové krizi o čtyřnásobek životního minima, od ledna by to měl být znovu dvojnásobek. Poslanecká předloha by částku zvýšila na trojnásobek životního minima.

Návrh taktéž zpřesňuje částku, kterou bude mít k dispozici dlužníkův manžel, jestliže bude obstaven i jeho účet. Půjde o polovinu peněz, nejméně o trojnásobek životního minima.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu Advokátního deníku a Idnes.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top