Blog


Krátké, ale výstižné pojednání o výkupech nemovitostí

15 / 4 / 2019

Vážení potenciální klienti, milí čtenáři, v uplynulých dvou aktualitách na našich webových stránkách, kde jsme převážně hovořili o exekucích, jsme se sice problematiky výkupů nemovitostí dotkli, nicméně jsme neprovedli její zevrubnou analýzu. Např. jsme tak zcela pomlčeli o výhodách výkupů nemovitostí či otázce, pro koho, resp. pro jakého klienta je vlastně výkup nemovitostí určen. Tímto článkem tuto situaci logicky napravujeme.

V případech, kdy realita většinou směřuje do nabídky k prodeji kvůli finančním problémům vlastníka imobilie, nebo jiné náhlé potřebě finančních prostředků, existuje možnost řešení této situace rychle a bez nutnosti čekat na nalezení vhodného kupujícího. Pak jde o službu, která nese název výkup nemovitostí.

V obvyklých či typických případech se jedná o výkup bytů, výkup družstevních podílů, výkup rodinných či činžovních domů, výkup pozemků, výkup chat, výkup chalup, výkup komerčních prostor nebo výkup penzionů od majitelů, kteří vidí či nalezli ve výkupu nemovitosti cestu k vyřešení svých nejen finančních závazků, nýbrž i „např." váznoucího zástavního práva na nemovitosti, věcného břemene na realitě.

Stejně tak ale může výkup imobilie pomoci i u potíží se splácením hypotečního úvěru, komplikovaných spoluvlastnických vztahů (tzv. výkup podílů na nemovitosti) nebo u složitých tzv. porozvodových vztahů atd.

Jaké jsou výhody výkupů nemovitostí?

  • Finanční prostředky z prodeje má prodávající de facto ihned k dispozici.
  • Klienti s exekucemi, zástavami nebo hrozící dražbou získávají vyšší finanční částku z prodeje nemovitosti, poněvadž se jim nenavyšují náklady např. na právní zastoupení, soudní výlohy atd.
  • Úspora času a starostí spojená s obvyklou cestou prodeje nemovitosti.

Pro jakého klienta je tedy výkup nemovitosti určen?

- Vlastníkům nemovitosti, kteří pospíchají na prodej nemovitosti, a to např. v souvislosti se změnou pracovního místa, po vážném úrazu, po komplikovaném rozvodu nebo např. po složitém dědickém řízení.

- Klientům se špatnou platební morálkou, kdy reálně hrozí zesplatnění hypotéky a tím navíc dojde k neúměrnému navýšení závazků s následným prodejem v exekutorské dražbě, ke kterému přistupuje většina hypotečních bank v tuzemsku i v zahraničí.

- Majitelům nemovitosti, kteří mají exekuce a nejsou schopni je soudnímu exekutorovi uhradit. Především u nehrazených exekučních řízení narůstají úroky a tím se neúměrně zvyšuje reálný závazek povinného (dlužníka).

- Klientům před hrozící dražbou reality. V dražbách se nemovitosti prodávají obvykle za 2/3 odhadní hodnoty v prvním kole a za polovinu odhadní hodnoty v druhém a dalším kole. Odhadní ceny jsou přitom často bohužel podhodnocené, neboť hlavním záměrem je prodat nemovitost co nejrychleji.

Dotazy Vám nezávazně, ochotně a velmi rádi bezplatně zodpovíme, obraťte se proto na nás.

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top