Blog


Komerční banky nevidí důvod pro obnovení odkladu splátek úvěrů.

25 / 10 / 2020

Vážení čtenáři, obchodní banky po zavedení dalších restriktivních opatření proti šíření koronaviru nevidí důvod pro obnovení vládního moratoria na odklad splátek půjček. Toto zjištění vyplývá z vyjádření České bankovní asociace (dále jen „ČBA"). K obnovení moratoria v pondělí vyzvala Hospodářská komora. Tuzemské bankovní domy předpokládají, že protiepidemická opatření vlády mohou přinést i zhoršení finanční situace některých jejich klientů, kteří se tak mohou dostat do potíží se splácením svých úvěrů.

„Banky celou situaci svých klientů pečlivě sledují a vyhodnocují, a to v souvislosti s říjnovým ukončením moratoria na splátky. V tuto chvíli nevidíme důvod pro to, aby bylo moratorium plošně obnoveno," konstatoval hlavní poradce asociace Vladimír Staňura. Vychází z údajů od bank, podle kterých se většina klientů bezproblémově navrací k řádnému splácení odložených úvěrů. Tvrdí, že poptávku po prodloužení či obnovení plošného moratoria nezaznamenaly ani ze strany klientů. Ti, kterým byl poskytnut odklad v rámci první covidové vlny na jaře, podle něj v naprosté většině deklarují, že se v listopadu ke splácení vrátí.

Podle Staňury jsou banky připraveny svým klientům, kteří se dostanou do finančních problémů, pomoci a nabídnout jim řešení na míru. Zásadní ovšem je, aby klienti se svou bankou včas komunikovali. „Individuální pomoc klientům je v mnoha případech efektivnější než plošné úlevy a nabízí se zde řada možných nástrojů, ať již jde o snížení měsíčních splátek, konsolidaci nebo odklad splátek. Je ale nutné, aby zejména individuální klienti své banky kontaktovali co nejdříve," uzavřel prezident asociace Tomáš Salomon.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím internetových stránek ČBA a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top