Blog


Klienti Sberbank ve finanční tísni si mohou požádat o dávku.

3 / 3 / 2022

Vážení čtenáři, občané, kteří se kvůli uzavření Sberbank ocitnou ve finanční tísni a nebudou mít na úhradu potřebného výdaje, mohou požádat úřad práce o mimořádnou dávku. O vyplacení peněz úředníci rozhodnou bez odkladu. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Sberbank, která má vazby na Rusko, uzavřela své pobočky. Zastavila také internetové bankovnictví. Možné jsou karetní transakce do 1000 korun za den. Klienti Sberbank CZ si mají převést výplatu do jiné banky.

V případě, že se daný klient ocitne kvůli uzavření Sberbank ve finanční tísni a nebude mít dostatečné prostředky na úhradu např. jednorázového výdaje, může požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci," prohlásila Beránková.

Dávka mimořádné okamžité pomoci (MOP) patří mezi dávky hmotné nouze. Získat ji mohou pouze lidé ve velmi tíživé situaci. Posuzuje se příjem i majetek všech členů domácnosti. V žádosti musí žadatel popsat sociální situaci rodiny, své nezbytné náklady a předpokládanou cenu.

Referenti úřadů situaci posoudí a stanoví případnou výši dávky. „O mimořádné okamžité pomoci rozhoduje úřad práce bezodkladně," doplnila mluvčí. Podle ní může vyplacení peněz oddálit, pokud jsou údaje neúplné či nesprávné a chybí požadované podklady. Pracovníci úřadu se ozvou, když je potřeba informace doplnit.

Je nutné, aby lidé reagovali na úřední e-maily, nebo přijímali hovory začínající číslicí 950," poznamenala Beránková.

Občané, kteří mají elektronický podpis, datovou schránku, eObčanku či bankovní identitu, mohou žádost podat elektronicky. Ostatní ji mohou poslat poštou, nebo přinést do pobočky úřadu práce.

Informace o postupu a videa s návodem jsou na webu úřadu.

Zavolat je možné také na bezplatnou linku 800 77 99 00, k dispozici je i adresa callcentrum@uradprace.cz.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za využití ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top