Blog


Klesá počet povinných, nikoliv ale exekucí.

6 / 2 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, počet občanů v exekuci postupně klesá, celkový počet exekucí se ale snížit nedaří, ten naopak mírně narůstá. Během 3. kvartálu 2023 klesl počet dlužníků (povinných) v exekuci o 10 371 na 649 806. Celkový počet exekucí naopak vzrostl o 1 054 na 4 078 975. Zvýšil se rovněž průměrný počet exekucí na dlužníka, nyní je 6,28.

Třetí čtvrtletí uplynulého roku potvrdilo trend, který je zřejmý už jistou dobu. Počet lidí v exekuci postupně klesá, od vrcholu v roce 2017 již o více než 200 000 osob. Celkový počet exekucí se ale v posledním roce nedaří snížit, naopak mírně narůstá. A to navzdory opatřením jako tzv. Milostivé léto, které proběhlo již potřetí, či povinné zastavování marných exekucí,” popsal situaci Mgr. Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory České republiky (dále i jako EKČR"). Důvodem je podle EKČR skutečnost, že se běžící exekuce nedaří včas úspěšně ukončovat. Jejich vymáhání se prodlužuje a přibývá tak i tzv. vícečetných exekucí. Průměrně v současné době připadá na jednoho dlužníka 6,28 exekuce, to je o jednu více než v roce 2017. V uplynulém roce jsme pozorovali výrazné zhoršení, které je způsobené zejména opakovaným zvyšováním tzv. nezabavitelné částky ze mzdy dlužníka. Exekuce formou srážky ze mzdy byla nařízena v polovině řízení, v polovině z nich se však minulý rok zatím podařilo ukončit o čtvrtinu exekucí méně, než tomu bylo za stejné období předloňského roku, a stejně tak dle našich odhadů poklesl i objem vymoženého dluhu,” upozornil Jan Mlynarčík.

V letošním roce Exekutorská komora očekává další zhoršení situace. „Už dnes se na nás čím dál častěji obracejí drobní věřitelé jako samoživitelky, SVJ či oběti trestných činů, a zjišťují, proč jim posíláme výrazně méně peněz, než byli zvyklí. To se pravděpodobně ještě zhorší,” konstatoval prezident EKČR. Mají-li exekuce zůstat funkčním institutem vymáhání práva, je třeba trend zvyšování nezabavitelné částky nějak systémově kompenzovat, např. definováním určité minimální výše srážky ze mzdy," uzavřel Jan Mlynarčík. 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím EK ČR a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top