Blog


Jak vypadají aukce rezidenčních realit v Praze v praxi?

25 / 1 / 2022

Milí čtenáři, vážení potenciální klienti, aukce realit dnes „prostě" frčí. Pan Mgr. Jaroslav Oborný, dlouholetý realitní makléř ve společnosti JURIS REAL se proto logicky rozhodl ve svém obchodním portfoliu nabídnout i aukce nemovitostí skrze společnost JURIS REAL Dražby, a.s. V dnešní aktualitě si tedy logicky nastíníme, jak fungují aukce nemovitostí v aplikační praxi.

Inzerovaná cena sice činí 4 750 000 korun, ale rovnou říkám, že dva zájemci, kteří přišli před vámi, už nabízejí lehce přes 4,8 milionu. Tato slova zazněla nedávno z úst makléřky při prohlídce bytu 2+1, 52 m2 s balkonkem v cihlovém domě z 60. let v Záběhlicích. Nicméně v nynější době je to běžná situace prakticky všude. Zájemci o byty, domy, chalupy i pozemky, to jest účastníci aukcí se aktuálně přeplácejí o statisíce. Pražský příběh to ilustruje výmluvně. „Záběhlice nám připadaly dobré, blízko je obchod, dopravní tepny, a přitom ulice je klidná, na kopečku. Nabídli jsme tedy 4,9 milionu korun, to byl náš absolutní strop," popsal deníku Právu otec rodiny, která se o byt zajímala.

Realitní makléřka jim na vyšší nabídku řekla, že se jim ještě ozve a že RK vybere nejvyšší nabídku, až skončí druhé kolo prohlídek. Rodina s koupí už ani nepočítala a rozhlížela se po jiném bytu, když makléřka za týden volala znovu a oznámila, že nakonec rodinu vybrali. „Byl zde sice ještě jeden zájemce, který nabídl taktéž 4,9 milionu korun, ale čerpal by hypotéku, a tak jsme dali přednost klientům s hotovostí," informovala.

Rodina měla dost prostředků, jelikož z dědictví prodala dům u Prahy ve spoluvlastnickém podílu. Je třeba ale dodat, že ne všichni prodejci upřednostní kupující s hotovostí. Někdy, hlavně u rodinných domů, nespěchají a klidně si počkají dva tři měsíce, než si jiný zájemce vyřídí úvěr na bydlení. Zaplatí ale vyšší cenu než ten, kdo chtěl koupit hned a za hotové. To, jak razantně nemovitosti zdražují, ukázal i záběhlický byt. Když advokát kupujících získal z katastru nemovitostí kupní smlouvu (nabývací titul), dočetl se v ní, že realitní společnost byt před půl rokem koupila z insolvence o celý milion levněji – za 3,9 milionu. Byt dali jen vymalovat a nechali položit nové podlahy, jelikož zde dříve došlo k menšímu požáru. Tyto opravy šly ovšem z pojistky předchozího obyvatele. Na kupujících bylo, aby si za dalších zhruba 200 tisíc Kč zrekonstruovali WC a koupelnu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím deníku Právo a novinky.cz)

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top