Blog


Hypoteční banky obdržely 345.000 žádostí o odklad splátek hypotečních úvěrů.

1 / 6 / 2020

Všechny dotázané obchodní banky, které představují dohromady drtivou většinu hypotečního trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března. Ještě před účinností zákona o odkladu splátek dostaly a vyřídily zhruba 230.000 žádostí o odklad splátek. Od 17. dubna, kdy začala platit právní norma, do konce měsíce, obdržely banky dalších 80.000 žádostí od klientů, kteří si přáli odložit své splátky od května. V květnu se počet žádostí o odklad výrazně snížil. Přišlo dalších 35.000 žádostí.

Banky odhadují, že odklad se týká zhruba desetiny jejich klientů s úvěry. Poměr žádostí zůstal od jejich posledního průzkumu nezměněn, tedy dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebitelských úvěrů, čtvrtina hypoték a zbylou desetinu tvoří úvěry podnikatelům. Většina žadatelů požadovala odklad o šest měsíců. Aktuálně je přísun žádostí již malý.

Za celý sektor se jedná o několik tisíc žádostí denně, u větších hypotečních bank o nižší stovky, u menších bank o jednotky až desítky.

Obchodní banky vyřizovaly a vyřizují všechny žádosti obratem. Využívaly přitom často tzv. robotů neboli automatizované zpracování žádostí. Maximální lhůty pro vyřízení byly do tří dnů.

Jestliže banky žádost o odklad nevyřídily, byly to žádosti, které nesplnily podmínky zákona. Většinou šlo o podmínku, že žadatel nesměl mít v rozhodný den 26. března 2020 svůj hypoteční úvěr po splatnosti delší než 30 dní.

Dalším důvodem zamítnutí bylo, že žádost o odklad nebyla úplná. Banky hlásí, že takových žádostí bylo do jednoho procenta ze všech podaných.

„Odklad splátek z iniciativy bank, ministerstva financí a vlády je užitečným nástrojem a pomocí, která je in favorem (ku prospěchu) všech zúčastněných," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Na konečné vyhodnocení je podle jeho názoru zapotřebí vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet. Upozornil na to, že v době odkladu splátek podle statistik České národní banky objemy hypotečních úvěrů zůstávají vysoké a objemy spotřebitelských úvěrů vykazují pouze malý pokles v řádu několika procent.

 

V Praze dne 1. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top