Blog


Hypoteční banky mohou kvůli viru odložit splátky úvěrů.

12 / 3 / 2020

Hypoteční banky mohou kvůli viru odložit splátky úvěrů.

Vážení čtenáři, jsme odborníci na problematiku půjček, i když je nenabízíme, poněvadž ex lege (ze zákona) je ani nabízet nemůžeme. Některé hypoteční banky a nebankovní instituce poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se shodlo prezidium České bankovní asociace. Některé bankovní ústavy a nebankovní instituce ale k opatření nehodlají přistoupit.

 „Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom komerční banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, neboť lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji," konstatovala asociace.

Česká spořitelna umožní tříměsíční odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů klientům v zaměstnaneckém poměru a klientům z řad osob samostatně výdělečně činných. „Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Jak přesně žádost podat, uveřejníme zanedlouho na webu a sociálních sítích," sdělil ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Raiffeisenbank uvedla, že se bude snažit vyjít vstříc klientům, kteří se dostanou do finančních potíží. „Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a na základě konkrétních okolností," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

ČSOB bude jednat v souladu s rozhodnutím asociace, nicméně o dalších podrobnostech se podle mluvčího Patrika Madleho teprve jedná.

Nicméně některé obchodní banky k tomuto kroku ale nepřistoupí.

„V tuto chvíli neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Už dnes našim klientům nabízíme možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení," uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

„Dnešní prohlášení prezídia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme," doplnila mluvčí Monety Zuzana Filipová.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Idnes.cz, novinky.cz a ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top