Blog


Home Credit v Číně loni zasáhla vlna kritiky.

6 / 5 / 2020

Vážení čtenáři, nárůst sporů s neplatiči, nařčení z nekalých praktik i lichvy - na čínském internetu se podle monitoringu projektu českých sinologů Sinopsis množí stížnosti na českou finanční skupinu Home Credit a její postupy na poli nebankovních spotřebitelských půjček v Číně. Toto zjištění vyplývá z analýzy ohlasů na působení skupiny v čínských médiích a na internetu, kterou má server Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici.

Celostátní licenci k provozování nebankovních spotřebitelských půjček získala Home Credit, skupina patřící společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, v Číně před pěti lety. V zemi ale podniká ve spotřebitelském financování již od roku 2007.

Trh půjček a on-line úvěrů v Číně přitom v uplynulých letech zaznamenal výrazný růst. Vznikly tisíce různých poskytovatelů, lidé si začali půjčovat ve velkém a skupina se vyhoupla na pozici jednoho z největších nebankovních poskytovatelů spotřebitelských půjček v Číně. Již v té době - v období let 2013 až 2017 - se podle projektu Sinopsis, který dlouhodobě mapuje čínská média a internet, v regionálních médiích začaly objevovat stížnosti na nekalé praktiky české finanční skupiny na tamním trhu. Koncem roku 2017 pak čínská vláda zavedla na trhu přísné regulace, zaměřila se na predátorské půjčky, řízení rizik a na ochranu spotřebitelů. „Pocítili jsme to tak, že část lidí přestala splácet a současně se na nás začalo obracet mnohem víc lidí. Bylo vidět, že není kde si půjčit," uvedl k tomu loni spoluvlastník Home Creditu Jiří Šmejc v rozhovoru pro MF Dnes.

Známou kauzou se stal případ klientky Ku Chuan-chuan v soudním sporu s Home Credit Consumer Finance China Ltd. (dále jen Home Credit China) a Shenzen Home Credit Xinchi Consulting Co., Ltd (dále pouze Home Credit Xinchi). V obou společnostech má PPF dlouhodobě více než 90% hlasovacích práv. Právě tento spor (a některé další) figuruje v navazujících článcích publikovaných na sociálních sítích i v zavedených čínských médiích, které mluví o aktivitách Home Creditu jako o „lichvě", či dokonce firmu titulují jako „krále lichvářů”. Většina článků však mylně, či spíše zkratkovitě, uvádí, že česká strana soud prohrála. Ve skutečnosti česká firma podle rozsudku ve většině bodů žaloby vůči Ku Chuan-chuan vyhrála. Klientka musela zaplatit zbytek půjčené částky, drobné penále a větší část soudních výloh.

Soud ovšem zamítl požadavek Home Creditu, aby Ku zaplatila i původně účtovaný správní poplatek. Rozhodnutí učinil na základě výroku Nejvyššího lidového soudu k několika problémům týkajícím se soudního procesu v případech privátních  úvěrů z roku 2015, v němž se konstatuje, že (cit.): „V případě, že se obě strany dohodnou na roční úrokové sazbě přesahující 36 %, je ta část úroku, která přesahuje výše uvedenou sazbu, neplatná. Jestliže bude dlužník po věřiteli požadovat vrácení částky, která překročila úrokovou sazbu 36 %, lidový soud by mu měl vyhovět."

Zdroje:

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/home-credit-v-cine/r~f648a662ccd211e98776ac1f6b220ee8/,

https://hlidacipes.org/odvracena-strana-uspechu-home-creditu-v-cine-velky-narust-soudnich-sporu-a-prezdivka-lichvari/.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s výše uvedenými zdroji)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top