Blog


Hnutí ANO chtělo zastavit marné exekuce ve zjednodušeném legislativním procesu.

24 / 5 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, nejsilnější sněmovní hnutí ANO podporovalo zastavení dlouhodobě bezvýsledných exekucí, které vznikly v minulosti kvůli nízkým (bagatelním) dlužným částkám. Věřitelé měli podle návrhu poslance hnutí Patrika Nachera získali část pohledávky zpět od státu. Soudním exekutorům by stát uhradil část hotových výdajů spojených s vymáháním pohledávek. Nicméně před tímto návrhem varovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, podle níž je protiústavní.

Debata o Nacherově návrhu se vedla v dolní komoře v souvislosti s vládní předlohou, která upravuje exekuce a insolvence kvůli koronavirové krizi. Nacher k ní svůj návrh nakonec neuplatnil, a tak se o něm (naštěstí) nehlasovalo. Zmíněný legislativní návrh spočíval ve skutečnosti, že exekutor by musel až na výjimky zastavit vymáhání staršího dluhu s jistinou do 1 500 Kč, jestliže se mu za uplynulé tři roky nepodařilo nic vymoci. Věřitel by dostal od státu 30 procent jistiny a exekutor 30 procent paušálních hotových výdajů.

„Exekucí do výše 1 500 korun je podle Exekutorské komory 900 000. Kolik jich je marných? Já bych to odhadoval na třetinu až polovinu, takže se tady bavíme o 300 až 500 tisících exekucí, které můžeme zastavit," konstatoval Nacher. Za přelomový označil Nacherův návrh šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Odstraní spoustu problematických věcí právě u těch nejmenších exekucí málo vymahatelných," sdělil.

Naopak ministryně spravedlnosti Marie Benešová se postavila ostře proti. „Tento návrh má opravdu střet s ústavností. V podstatě se jedná o vyvlastnění," varovala. Poukazovala na fakt, že věřitel by neměl šanci zastavení vymáhání dluhu odvrátit. Ministryně navíc zkritizovala Nacherův návrh i kvůli finančním nákladům státu. „Exekutoři by měli zase z toho těžké peníze," prohlásila. Šlo by podle ní o 1,5 miliardy korun.

Česká advokátní komora je toho názoru, že není možné provádět dílčí změny exekučního práva cestou zrychleného jednání parlamentu. „Zkrácené jednání v nouzovém stavu nesmí sloužit k přijímání „běžné" legislativy, a již vůbec ne k přijímání norem koncepční povahy. Případná celková novela exekučního řádu musí projít jako celek řádným legislativním procesem. Otázkou ovšem je, zda pro ni existují dostatečné důvody. V žádném případě není důvod pro zbrklé změny dílčích norem exekučního práva typu zastavování starých exekucí. Ty nevznikly jako důsledek pandemie a krizového stavu. Je pravdou, že nouzový stav, krizová opatření státu a celkové zhoršení ekonomické situace způsobí platební neschopnost řady lidí, živnostníků, podnikatelů a korporací. Situace, kdy dlužník není schopen plnit všechny své závazky, ale není řešitelná v právním rámci exekuce. Musí být řešena v právním rámci insolvence. Aktuálně projednávané změny insolvenčního práva jsou v tomto směru více než dostatečné," konstatoval člen představenstva ČAK JUDr. Žižlavský.

Piráti sice podle poslance Lukáše Koláříka zastavování marných exekucí podporují, Nacherův návrh je ale podle něho pouze symbolický, promítne se pouze do statistik exekucí a nic nevyřeší. Upozornil na to, že nízké dluhy jsou většinou z pokut za černou jízdu v městské hromadné dopravě (MHD) nebo z nezaplacených poplatků ve zdravotnictví. „Ty už jsou ve velké míře dávno přeprodány většinou anonymním společnostem (pozn. inkasním agenturám) do daňových rájů a těm bychom poslali další peníze," poznamenal pirátský poslanec.

Se zastavováním marných exekucí počítá vládní novela, která je ve Sněmovně v běžném režimu před druhým čtením. Vládní předloha však nepůsobí zpětně a předpokládá, že budou po třech letech končit prakticky všechny marné exekuce. Pokračovaly by v případě, že věřitel složí zálohu na náklady vymáhání. Mohl by tak učinit dvakrát. Definitivní zastavení by přišlo na řadu po devíti letech bezvýsledného vymáhání dluhu. K této novele by mohl poslanec Nacher podat svou úpravu jako pozměňovací návrh.

Zdroje:

https://advokatnidenik.cz/2020/04/14/hnuti-ano-chce-zastavit-marne-exekuce-malych-castek-msp-je-proti/,

https://www.ceska-justice.cz/2020/04/cak-navrh-zastaveni-marnych-exekuci-by-se-nemel-resit-ve-stavu-legislativni-nouze/,

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hnuti-ano-chce-zastavit-nektere-exekuce-cast-penez-by-platil-stat-99515.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím výše uvedených pramenů)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top