Blog


FS v září 2019 spustila elektronické dražby věcí zabavených v daňové exekuci.

7 / 3 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, dražitelé se tak mohou zúčastnit dražeb na dálku a koupit od státu levněji rodinné a činžovní domy, byty, pozemky, movité věci včetně automobilů i další drobné předměty.

Mezi dražbami se často vyskytují motorová vozidla, nemovitosti, pozemky či spotřební elektronika. Finanční správa ale dražila i vrtulník, fotovoltaickou elektrárnu, soubor zlatých řetízků a náramků, zemědělskou techniku, výrobní linku nebo alkoholické nápoje, a to v různých cenových relacích, uvedl zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský a doplnil, že rekordní výtěžek z dražby nemovité věci dosáhl částky 38 mil. Kč za apartmánový komplex, v dražbě movitých věcí pak 9,5 mil. Kč za soubor elektroniky a v dražbě osobního automobilu pak 1,2 mil. Kč za Volkswagen Touareg. Vydražené částky jdou do státního rozpočtu a jsou z nich také uspokojováni věřitelé mimo Finanční správu, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby.

Dražby probíhají přes aplikaci APED, kde si mohou uživatelský účet zřídit fyzické i právnické osoby (tuzemské i zahraniční). Po online registraci, vyplnění žádosti a ověření identity žadatele, lze získat přístup do aplikace. Identita dražitele se ověřuje osobně na finančních úřadech, nebo pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem či prostřednictvím služby NIA (buď NIA ID nebo bankovní identita). V aplikaci APED lze přihazovat bud postupně dle aktuální ceny nebo systém umožňuje nastavit maximální částku, kterou jsou ochotni za draženou věc zaplatit. Příhozy jsou pak prováděny automatizovaně. Po dražbě dostanou přihlášení dražitelé e-mailem informaci o výsledku a vydražitel obdrží platební údaje. Od letošního roku se změnil způsob ukončení dražby, kdy dražba už nekončí ve stanovený čas, ale v případě příhozu učiněného v posledních 5 minutách se její konec posune o dalších 5 minut od okamžiku příhozu, tak jak ostatně praví vyhláška č. 18/2014 Sb., o stanovení podmínek postupu při elektronické dražbě, která provádí zákon č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, ve znění pozdějších předpisů. Má se tím zabránit situacím, kdy účastníci dražby např. vinou pomalejšího internetového připojení nestačí na konci dražby učinit platný příhoz. Průběh dražeb lze sledovat v aplikaci i bez zřízení uživatelského účtu.  Souhrnné informace k dražbám a přehled všech klasických i elektronických dražeb Finanční správy je k dispozici na webových stránkách Finanční správy.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Finanční správy, webu měšec.cz a vlastních poznatků)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top