Blog


Finanční situace 60 pct obyvatelstva je stejná jako před pandemií.

5 / 5 / 2022

Vážení klienti, milí čtenáři zhruba šest z deseti Čechů, Moravanů a Slezanů uvádí, že současná finanční situace v jejich domácnostech je teď takřka stejná, jako tomu bylo před počátkem pandemie. To je mírně nad evropským průměrem (53 procent). Na 88 procent Čechů současně dokáže každý měsíc alespoň něco ušetřit. Toto zjištění vyplývá z uveřejněné zprávy společnosti Intrum Czech na základě srpnového výzkumu provedeného v 29 evropských zemích. V každé zemi se průzkumu účastnilo 1 000 respondentů.

Téměř polovina (46 procent) Čechů se však zároveň domnívá, že covid-19 bude mít nepříznivý vliv na jejich finance ještě nejméně dalších 12 měsíců. Na 27 procent českých respondentů si dokonce myslí, že bude trvat nejméně dva roky, než se jejich finanční jistota vrátí do normálu. Dalších 34 procent českých spotřebitelů hodnotí svou situaci jako horší kvůli pandemii. Stejné procento udává i zbytek Evropy. Jedná se především o domácností s nízkými příjmy, které byly nejvíce ovlivněny, čímž se zvyšuje ekonomická nerovnost (tzv. sociální nůžky) ve společnosti.

Dílčím úspěchem podle zprávy je zjištění, že třetina spotřebitelů uvádí, že se díky pandemii začali daleko více starat o své finanční bezpečí. Dalších 33 procent říká, že si nastavili cíle, aby lépe nakládali s účty a úsporami. Pětina též uvádí, že pandemii vidí jako skvělou příležitost ke zlepšení své finanční situace.

Zhruba polovina lidí není spokojena s tím, kolik mají v současnosti našetřeno. Každý pátý český spotřebitel je schopen uspořit více než pětinu svého měsíčního platu. Cca polovina dotázaných je schopna ušetřit maximálně desetinu měsíčního příjmu. Na sedm procent mužů a 17 procent žen nedokáže ušetřit nic. Nejčastěji uváděným důvodem pro spoření (85 procent) byly u dotazovaných nečekané výdaje, což plně odpovídá pandemické náladě ve společnosti.

Na 18 pct Čechů, Moravanů a Slezanů za poslední rok nezaplatilo některé své účty včas. Na 37 procent nezaplatilo účty včas, protože nemohli pracovat z důvodu nucené dovolené. To znovu ukazuje, jaký měla pandemie nerovnoměrný dopad. Každý čtvrtý mladý Čech z kategorie 18 až 21 let i z kategorie 22 až 37 let tvrdí, že nezná výši svých dluhů, což ukazuje na stále slabou edukaci v oblasti finanční gramotnosti.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím společnosti Intrum Czech a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top