Blog


Exutorská komora reagovala na slova poslance Jana Farského.

17 / 7 / 2020

Vážení a milí čtenáři, Exekutorská komora České republiky se důrazně ohradila proti tvrzením poslance Jana Farského, která jsou uvedena v textu na webu irozhlas.cz pod titulkem Vládne tady Exekutorská komora, říká poslanec Farský. Česko čeká boj o data o exekucích. Exekutorská komora nesouhlasí s tvrzením, že odmítá poskytovat nezbytná data ministerstvu spravedlnosti. Komora s ministerstvem spravedlnosti plně spolupracuje.

Je nutné dodat, že Exekutorská komora ČR poskytuje data i dalším státním institucím. V současné době např. pracuje na poskytnutí komplexní sady údajů ministerstvu pro místní rozvoj pro účely tvorby metodiky týkající se sociálního vyloučení. Tvrzení pana poslance Farského o tom, že „data stát aktuálně nemá. Když je chce od Exekutorské komory ČR, musí je z ní tahat a často také nedostane všechno, o co žádal," neodpovídá skutečnosti, protože Komora státu data o exekucích, která podléhají veřejnému zájmu a jsou klíčová pro přípravu legislativy poskytuje bez jakýchkoliv připomínek či reklamací soudům, státním zastupitelstvím, Finančně analytickému úřadu, Národnímu bezpečnostnímu úřadu, Generálnímu ředitelství cel, Generálnímu finančnímu ředitelství, Bezpečnostní informační službě či Policii ČR. Všechny tyto instituce správnost údajů v Centrální evidenci exekucí, na rozdíl od poslance Farského, vysoce oceňují. 

Nicméně Ministerstvo spravedlnosti by mělo podle části poslanců převzít Centrální evidenci exekucí od Exekutorské komory. Doporučil to sněmovní Podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. „Je nesmysl, aby ty informace měla Exekutorská komora," sdělil Radiožurnálu poslanec Jan Farský (STAN), který je právě autorem pozměňovacího návrhu. Resort spravedlnosti bez úspěchu opakovaně komoru žádal o poskytnutí podrobných exekučních dat za roky 2011 až 2016. Údaje totiž slouží jako podklad pro přípravu zákonů. S návrhem na odebrání Centrální evidence exekucí komoře přišel poslanec Jan Farský. Ten považuje za zásadní, aby stát získal přesná data o exekucích. S přesunem databáze komora nesouhlasí. Podle prezidenta Vladimíra Plášila statistiky uveřejňuje na svých stránkách a nedávno taktéž spustila vlastní interaktivní mapu exekucí. Současně odmítla, že by data státu nedávala. „Cokoli ministerstvo požaduje, to dostane. Rozvíjení databáze je velmi drahé a soudní exekutoři si ho zaplatili z vlastní kapsy, ačkoli evidenci mělo podle zákona předat ministerstvo. Osm let nebylo schopno a zaplatili jsme si to sami," říká Plášil.

Proti přesunu databáze je i samotné ministerstvo, které se bojí náročnosti celého procesu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím portálů Exekutorské komory ČR a irozhlas.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top