Blog


Exekutoři nebudou od dlužníků VZP v milostivém létě vymáhat penále.

1 / 12 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, soudní exekutoři nebudou po dlužnících Všeobecné zdravotní pojišťovny (dále jen „VZP") v takzvaném milostivém létě vymáhat penále. České tiskové kanceláři to sdělila Exekutorská komora České republiky. Očekává, že stejný postup bude i u ostatních zdravotních pojišťoven. VZP oznámila, že se penále v milostivém létě po jejích dlužnících vyžadovat nemá. Spolu s poslanci vyzvala exekutory, aby ho v této dočasné oddlužovací akci nevymáhali.

Tzv. milostivé léto s možností oddlužení prosadili v létě zákonodárci. Opatření má pomoci lidem, kterým úroky, penále a další platby znásobily původní dluh. Pakliže od 28. října do 28. ledna splatí původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, zbytek se jim odpustí. Podle zákona se to týká dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Zadlužení nesmějí být v insolvenci. „Změnu postoje VZP respektujeme a penále na zdravotním pojištění budeme pro účely milostivého léta považovat za příslušenství," uvedla exekutorská komora v prohlášení. Očekává, že stejně jako VZP budou k penále v milostivém létě přistupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. VZP dluží 231.000 lidí celkem 29 miliard korun. Z toho 13 miliard činí původní dluh a 16 miliard penále.

Závěrem uvádíme, že informace o postupu při využití milostivého léta jsou na webu www.milostiveleto.cz, který připravila společnost Člověk v tísni. Na stránkách mohou zájemci zjistit, zda se jich tříměsíční oddlužovací akce může týkat. Pokud ji budou moci využít, rovnou se jim vygeneruje úřední dopis, který po vytištění mohou poslat svému soudnímu exekutorovi. Na stránkách jsou i informace pro zaměstnavatele a věřitele. K dispozici je taktéž telefonní poradenská linka 770 600 800.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za pomoci webu ČTK a společnosti Člověk v tísni)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top