Blog


Exekucí prý bylo zahájeno nejméně za deset let.

22 / 8 / 2019

Exekucí prý bylo zahájeno nejméně za deset let.

Vážení návštěvníci expresního výkupu nemovitostí v Praze, proti informaci, že počet exekucí roste, se ohradila Exekutorská komora. Podle dat soudních exekutorů to totiž vůbec neodpovídá realitě. Ve druhém čtvrtletí došlo k poklesu o 8.945 nově zahájených exekucí v komparaci s loňským rokem. V červnu jich bylo zahájených nejméně za posledních deset let. K růstu došlo pouze v prvním čtvrtletí a důvodem  je nervozita z politiků, z novely insolvenčního zákona a strach z novely exekučního řádu, zavedení teritoriality (místní příslušnosti) a poplatků za řízení.

Proti informacím o nárůstu exekucí v České republice se prostřednictvím své mluvčí ohradila Exekutorská komora ČR (cit.): „Exekutorská komora ČR nesouhlasí s  interpretací dat o změně trendu v počtu nově zahájených exekucí. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 totiž došlo k meziročnímu poklesu v počtu nově zahájených exekucí o 8 945 v porovnání se stejným obdobím roku 2018,“ sdělila v prohlášení mluvčí Komory Lenka Desatová. Podle mluvčí Exekutorské komory má nepravdivou informaci šířit prostřednictvím médií Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. „Informace od p. Ing. Hábla, která se objevila v médích, že počet exekucí roste tři čtvrtletí po sobě, neodpovídá podle dostupných dat skutečnosti,“ uvádí na svém webu Exekutorská komora. Na webu Radka Hábla však informace o růstu exekucí není, neobjevuje se ani na Háblově twitteru, kde kritizuje politiky za divadlo s exekucemi před voliči, které nemá na skutečnou situaci dlužníků dopad. Avšak mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové připouští, že počet zahájených exekucí skutečně vzrostl, avšak jen v prvním kvartálu (cit.): „V prvním čtvrtletí počet zahájených exekucí meziročně skutečně vzrostl. Tento trend se obrátil v květnu, kdy bylo meziročně zahájeno o 2 000 exekucí méně. V červnu 2019 bylo zahájeno vůbec nejméně exekucí za posledních 10 let,“ konstatuje Komora.

Prvním z důvodů růstu v prvním čtvrtletí má být podle Komory další novela insolvenčního zákona: „Příčiny prvotního nárůstu nově podaných exekučních návrhů na přelomu roku a v jeho prvním čtvrtletí spatřujeme především ve schválení a blížící se účinnosti novely insolvenčního zákona (k té došlo od 1. června 2019), která změkčila pravidla pro vstup dlužníků do procesu oddlužení. S novelou byla spojena očekávání nárůstu počtu insolvenčních řízení, přičemž v průběhu procesu oddlužení už není možné zahájit či provést exekuční řízení. Věřitelé se tedy dle názoru Komory snažili zahájit před novelou co nejvíce exekučních řízení, aby tím bylo zajištěno jejich pořadí pro případ, že dlužníci nebudou v insolvenčním řízení osvobozeni od placení svých závazků a exekuční řízení se opětovně rozběhnou,“ vysvětlují exekutoři. Druhým důvodem je strach z novely exekučního řádu (cit.): „Další příčinou mohla být i nervozita kolem velmi diskutované, avšak několikrát odkládané, novely exekučního řádu. Ve Sněmovně již od podzimu leží novela exekučního řádu z dílny České pirátské strany a taktéž vláda do Poslanecké sněmovny poslala svůj vlastní návrh legislativní novely. Podle těchto novel by došlo v různé míře k omezení věřitelů, kteří by si již nadále nemohli vybírat exekutora zcela volně. Svou roli zcela jistě může hrát i uvažované zpoplatnění exekučního řízení a zavedení povinných záloh,“ uvádí Komora ve svém prohlášení.

Více k tématu lze nalézt na: https://www.ceska-justice.cz/2019/07/exekutorska-komora-zahajeno-bylo-nejmene-exekuci-za-deset-let/.

 

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Česká justice)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top