Blog


Energetická chudoba hrozí v ČR stovkám tisíc lidí.

7 / 1 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, energetickou chudobou jsou v České republice ohroženy stovky tisíc občanů. Nejčastěji se jedná o seniory, vícečlenné rodiny nebo samoživitele. Jejich situace se projevuje především neschopností přiměřeného vytápění, vysokými výdaji nad 40 procent disponibilních příjmů nebo problémy s placením účtů. Na tyto skutečnosti upozornila studie investiční společnosti Wood&Company, kterou společnost poskytla ČTK.

O energetické chudobě se hovoří stále častěji v souvislosti s růstem ceny energií, které v posledních měsících stouply až několikanásobně. Obdobné zdražování je tak pro rozpočty řady domácností a některých skupin obyvatel takřka devastační, uvedla firma.

Eurostat v souvislosti s energetickou chudobou uveřejňuje několik základních (stěžejních) ukazatelů, kterými podle analýzy Wood&Company nejčastěji trpí osamělí senioři, domácnosti samoživitelů nebo mnohočlenné rodiny.

Jedním z ukazatelů je přetížení nákladů na bydlení, kdy ty překročí 40 procent disponibilních příjmů. To se podle analýzy Wood&Company týká v České republice 648.000 lidí.

Dalším ukazatelem jsou nedoplatky na účtech za energie, které pravidelně má přes 157.000 Čechů. Kolem 231.000 občanů pak kvůli drahým energiím žije v nedostatečně vytápěných prostorách pod 18 stupňů.

Posledním ukazatelem jsou nevhodné podmínky obydlí projevující se hlavně zatékající střechou nebo vlhkými stěnami, což se týká přibližně 714.000 Čechů, Moravanů a Slezanů.

Podle letošních dat Eurostatu výdaje za elektřinu, plyn a teplo představují v nákladech domácností přes sedm procent, přičemž elektřina tvoří 3,7 procent, plyn dvě procenta a na teplo odchází dalších 1,5 procenta.

Jejich podíl ale postupně roste. Během prvních devíti měsíců letošního roku si domácnosti v České republice připlácely za plyn meziročně více o 49,3 procenta, elektřina je vyšla dráž než loni o 29,4 procenta, teplo o 16,9 procenta.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Wood&Company. Eurostat a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top