Blog


EK se ohradila proti tvrzením min. financí o nespolehlivosti registrů dlužníků.

3 / 10 / 2020

Vážení čtenáři, Exekutorská komora České republiky se důrazně ohradila proti tvrzením Aleny Schillerové o nespolehlivosti registrů osob v exekuci, která zazněla v souvislosti s uvedením rejstříku vyloučených hráčů do testovacího provozu. Navíc s nikým z Komory soudních exekutorů Alena Schillerová nejednala. Ministerstvo financí spustilo pilotní provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Budou v něm např. lidé pobírající dávky ve hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Ostrý provoz má být spuštěn 20. prosince. Občany zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 200.000, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru.

Ministryně v této souvislosti uvedla, že chtěla zařadit i osoby v exekuci, což se zatím nepovedlo: „Má to jediný důvod a ten je technický. Je to proměnlivá skupina a registry jsou nespolehlivé. Dnes neexistuje naprosto spolehlivý registr občanů v exekucích, který by byl aktuální a odpovídal skutečnosti," řekla Schillerová.

Exekutorská komora teď upozornila, že s ní nikdo z ministerstva financí ohledně možného využití či propojení Centrální evidence exekucí pro účely rejstříku vyloučených hráčů nejednal. Trvá také na tom, že data v Centrální evidenci exekucí jsou správná.

„To potvrdil nezávislý audit, který si Exekutorská komora objednala u jedné z největších renomovaných IT společností: Unicorn Systems. Data z Centrální evidence exekucí ostatně využívá i ministerstvo financí, např. prostřednictvím Finančního analytického úřadu či finančních úřadů, které pod něj spadají," vysvětluje mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Ministryně má pravdu ve skutečnosti, že neexistuje jeden ucelený rejstřík, v němž by byly vedeny všechny exekuce. „Příčinou tohoto stavu je skutečnost, že v České republice může vést exekuci množství exekučních orgánů. Nejsou to jen soudní exekutoři, nýbrž také soudy, finanční a celní správa, obce, veřejné zdravotní pojišťovny, Česká správa sociálního zabezpečení a další správní orgány. Avšak to není chyba Exekutorské komory a nesouvisí to ani se správností dat Centrální evidence exekucí, kterou založila, vede a spravuje Exekutorská komora ČR," dodává mluvčí. Komora  souhlasí s tím, že napojení Centrální evidence by přispělo významně k naplnění účelu zákona o vyloučení rizikových hráčů. Debatu o napojení a způsobech provedení s ministerstvem financí se nebrání a očekává, že ji resort financí v tomto ohledu osloví.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů Exekutorské komory České republiky a České justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top