Blog


Dvě třetiny občanů ČR omezují kvůli šetření útratu za kulturu.

6 / 2 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů kvůli špatné ekonomické situaci omezují útraty za kulturu. Průměrně za ni zaplatí 430 korun měsíčně. Toto zjištění vyplývá z výzkumu Index Kulturnosti, který uveřejnila česká Kancelář Kreativní Evropa. Nárůst návštěvnosti kulturních událostí je podle něj minimální proti době, kdy se uvolnila opatření proti covidu-19. Přesto si ale více než polovina lidí myslí, že umění si v době krize zaslouží podporu, zjistil průzkum.

Výdaje za kulturu omezily podle empirického šetření dvě třetiny lidí. Přes 40 procent Čechů utrácí za kulturu méně než 250 korun měsíčně. V průměru dávají Češi za veškeré kulturní aktivity 430 korun měsíčně. Nejvíce Čechů šetří v multikinech, řada občanů omezuje i návštěvy hradů a zámků nebo hudebních festivalů. Naopak zájem o četbu klesl pouze u jedné desetiny Čechů a přes polovinu lidí čte každý týden. Nejčastěji Češi na kultuře šetří kvůli rostoucím cenám energií a vysoké inflaci. Dalším ohrožením kulturního provozu je fakt, že si lidé odvykli na kulturu chodit a tento trend stále trvá. Některé pak odrazují rostoucí ceny vstupného a lístků. K těm jsou přitom instituce nucené právě současnou nepříznivou finanční situací. Se zdražováním kultury se podle zjištění za poslední rok setkalo 74 procent Čechů. Inflace a rostoucí ceny energií ovlivňují i kina nebo koncertní sály s vysoce energeticky náročným vybavením. Nakladatelství se zase v létě zabývala problémy s nedostatkem a zdražováním papíru kvůli válce na Ukrajině.

Např. Divadlo pod Palmovkou má fin. náklady na elektrickou energii až dvojnásobné a v příštím roce očekává pětinásobný růst nákladů na teplo. Současně rostou i další náklady nutné pro chod divadla. Proti tomuto jde pokles zájmu návštěvnosti.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Kanceláře Kreativní Evropa a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top