Blog


Dvě třetiny Čechů letos hodlají pojmout Vánoce úsporněji.

9 / 11 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, zatímco loni se více než polovina Čechů, Moravanů a Slezanů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala, letos plánuje až 68 procent lidí pojmout svátky úsporněji. Toto zjištění vyplývá z výzkumu, který společnost Provident Financial uskutečnila v září s nezávislou výzkumnou agenturou Instant research mezi 500 respondenty. Loňské Vánoce si podle průzkumu Češi z finančního hlediska většinou užívali tak, jak byli zvyklí, ve výdajích se omezil každý třetí. Na 60 procent lidí neomezilo své vánoční výdaje vůbec. Dlouhodobé působení pandemie ale dopadlo i na peněženky Čechů a letos jsou tak lidé ve svých plánech na vánoční utrácení opatrnějšíPandemie výrazně ovlivnila nejen rodinné rozpočty ale také finanční smýšlení lidí. Není proto divu, že se před Vánoci, kdy rodiny většinou více utrácí, snaží zamyslet, kde a jak ušetřit. Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý," prohlásil analytik Providentu Luboš Kratochvíl.

Více než polovina lidí (55 procent) se pokusí ušetřit na vánočních přípravách. Třetina Čechů plánuje dárky nakoupit on-line a čtvrtina je rozhodnutá pořídit je co nejdříve a v akci. Každý třetí navíc plánuje omezit jejich cenu a množství.

Část občanů (13 procent) je také připravena letos kvůli pandemii výrazně omezit své vánoční výdaje. Zatímco v minulých letech někteří řešili nedostatek peněz na dárky či jiné vánoční výdaje půjčkou, letos to bude jinak. Takřka 93 procent Čechů si na nákupy vánočních dárků vzít úvěr nechce.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top