Blog


Dopadu schodku státního rozpočtu na vlastní finance se bojí 72 pct Čechů.

8 / 9 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, dopadu schodku státního rozpočtu na vlastní finanční situaci se obává 72 procent Čechů, Moravanů a Slezanů. Naopak 23 procent lidí se domnívá, že jejich situaci rozpočtový deficit neovlivní. Zbylých pět procent to neumí posoudit. Toto zjištění vyplývá z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas (dále i jako "ČRO" či "Radiožurnál"), kterého se na konci června zúčastnilo více než 1.000 občanů České republiky.

Dopadů schodku se častěji obávají mladí ve věku od 18 do 29 let, lidé se základním vzděláním, obyvatelé nejmenších obcí nebo voliči předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Může to být provázané s celkovou komunikací, kdy pan Babiš neustále ve svých vystoupeních mluví o tom, jak vláda ožebračuje. Lidé to možná do určité míry ani nepocítí, ale můžou reflektovat tato mediální sdělení," řekl Radiožurnálu ředitel Medianu Přemysl Čech. Většina občanů se domnívá, že by měl stát šetřit hlavně ve výdajích za státní správu. Tento názor zastává takřka 90 procent dotázaných. Naopak pro snižování valorizace důchodů či různých dávek je pouze třetina respondentů. Se zvyšováním daní by pak souhlasilo pouze 16 procent veřejnosti, hlavně studenti a obyvatelé hlavního města.

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 215,4 miliardy korun z květnových 271,4 miliardy korun. Jde tak o druhý nejhlubší pololetní deficit od vzniku České republiky po výsledku roku 2021. Vláda hodlá deficit snižovat konsolidačním balíčkem, který upravuje 63 zákonů. Mj. zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí rovněž odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší některé daňové exempce (výjimky), např. slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Vládní předloha zavádí nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití Medianu, Českého rozhlasu a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top