Blog


Dopadů pádivé inflace na svoje finance se obává až 95 procent občanů.

6 / 8 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů, Moravanů a Slezanů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat však začala pouze pětina Čechů. Toto zjištění vyplývá z výzkumu Generali Investments CEE.

Přes 37 procent respondentů se podle dotazníkového šetření sice inflace obává, ale žádné kroky u svých financí nečiní. Taktéž 37 pct lidí sice začalo více spořit, k vyrovnání inflace to ale nestačí. Nejméně se inflace bojí lidé v Praze a dalších velkých městech. Největší strach mají o svoje úspory lidé v menších městech v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ukázal průzkum. „Pro řadu lidí byla inflace do nedávna jen abstraktním strašákem a její důsledky vůbec nepociťovali. Aktuálně však roste před očima a lidé najednou platí za běžné zboží a služby klidně o desítky procent navíc a vede je to k úvahám nad tím, kolik utrácí a jak chránit úspory," řekl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.

Rozdíl mezi vysokou inflací a úrokem nevyrovnají ani státní příspěvky na stavební spoření či důchodové pojištění. I tak je ale samozřejmě lepší mít peníze ve spořících produktech než na běžném účtu nebo v hotovosti, kde ztrácejí hodnotu ještě rychleji," doplnil makroekonomický analytik Generali Investments CEE Martin Pohl.

Investice jako vhodný nástroj pro boj s inflací podle průzkumu volí 21 procent Čechů, nejčastěji mužů. Více investuje 29 procent z nich a jen 12 procent žen. K větším investicím se rozhodlo také 30 procent Čechů do 26 let, vyplývá z odpovědí respondentů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Generali Investments CEE, Hypoindexu.cz a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top