Blog


Dlužníkům v Milostivém létě II. pomáhá i web Charity.

4 / 9 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, občané, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k oddlužení, by si měli zjistit výši původního dluhu, který je nutné zaplatit, popř. by se měli objednat do odborné poradny. Seznámit by se měli také s přesným postupem. Vyzvali k tomu zaměstnanci Charity České republiky, která pro zájemce připravila nové webové stránky s informacemi. K dispozici je sedm desítek charitních poraden a pomoc nabízejí i další organizace.

Druhé kolo milostivého léta začalo 1. září a potrvá do konce listopadu. Po splacení původního dluhu u veřejných institucí a odměny exekutorovi se dlužníkovi odpustí úroky, penále a další platby. Exekuce tím skončí. „Je potřeba si zjistit, jaké má dlužník exekuce, a to už teď, objednat se do odborných poraden, předpřipravit si dopis či e-mail exekutorovi," uvedla manažerka Charity ČR Mgr. Iva Kuchyňková.

Na webu www.charita.cz je k dispozici dvouminutové instruktážní video i informace o podmínkách a postupu. K dispozici bude i formulář, který je možné soudnímu exekutorovi zaslat. V seznamu si pak lidé mohou najít poradnu, která je nejblíž jejich bydlišti. Dlužník (povinný) musí soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Může požádat o sdělení výše původní dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor má odpovědět do 15 dnů a jeho odměna oproti minulé oddlužovací akci stoupne z 908 na 1 815 korun. Zapojit se nemohou lidé v insolvenci.

Rádi bychom, aby milostivé léto využilo co nejvíc lidí. Když budou pak hradit platbu na milostivé léto, je nutné, aby o tom byl exekutor informovaný. Proto apelujeme na to, aby si dlužník vyžádal u exekutora vyčíslení, informoval jej v e-mailu či dopisu, že uplatňuje milostivé léto. Když pak platí jistinu, musí u platby uvést, že je na milostivé léto," popsala Kuchyňková.

V minulém milostivém létě se na poradny Charity ČR obrátilo přes sedm stovek zadlužených. Podle Kuchyňkové mnoho z nich nemohlo kvůli nedostatku peněz akce využít a některým pomohl Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nakonec se s pomocí charitních pracovníků oddlužilo 239 lidí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Charita ČR, Advokátního deníku, České justice a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top