Blog


Dluhy tuzemských domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu Kč.

1 / 11 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun, meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 104 miliard korun a u firem o 58 miliard korun. Toto zjištění vyplývá z předběžných údajů, které na webu uveřejnila Česká národní banka. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červenci byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimku představoval loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny. Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Takřka čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červenci se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na 1,719 bilionu korun.

Letní okurková sezona se poněkud projevila i v tempu celkového zadlužení domácností. To platí především pro úvěry na bydlení, silněji ovlivněné výší úrokových sazeb. Ovšem u spotřebitelských úvěrů vidíme stabilní růst," sdělil ČTK finanční analytik poskytovatele půjček Provident Financial Petr Javůrek. Potvrzuje se tak podle jeho názoru silná poptávka domácností po financování svých potřeb a nenadálých výdajů. „Aktuálně u zákazníků pozorujeme meziročně vyšší poptávku o pětinu," uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top