Blog


Dluhy českých domácností u bank v lednu stouply na 2,060 bil. Kč.

13 / 3 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u komerčních bank v lednu vzrostly proti prosinci o téměř 11,2 miliardy korun na 2,060 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků zůstalo téměř beze změny na 1,2 bilionu korun, zvýšilo se zhruba o 370 milionů. Meziročně byly dluhy domácností ke konci ledna vyšší o 192 miliard a dluhy firem stouply o téměř 61 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila ČNB.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Nad bilion korun se poprvé dostaly v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu přesáhly v září 2017 a loni v říjnu se dostaly nad dva biliony.

Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení. V letošním lednu stouply proti konci loňska o 10,7 miliardy na 1,608 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry se meziměsíčně zvýšily zhruba o půl miliardy na 282,4 miliardy korun, vyplývá z čísel ČNB.

Na rozdíl od domácností zadlužení firem kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo.

ČNB zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v tuzemsku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za pomoci ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top