Blog


Dluh obyvatel ČR vzrostl v 1. kvartálu o 179 mld. na 2,67 bilionu Kč.

1 / 6 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, dluh obyvatel České republiky vzrostl ke konci letošního prvního čtvrtletí v meziroční komparaci o 179 miliard Kč na 2,67 bilionu korun. Toto zjištění vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které provozuje CRIF - Czech Credit Bureau.

Důvodem je rekordní nárůst dluhu na bydlení, který se za poslední rok zvýšil o 189 miliard na 2,18 bilionu korun. Naopak objem dluhu z úvěrů na spotřebu meziročně klesl o deset miliard. Stalo se tak teprve podruhé za posledních šest let. Celkový objem dluhu rostl nejvíce u lidí ve věku 30 až 34 let a 45 až 54 let. Jediná kategorie, u které se celkový dluh snížil, jsou mladí lidé do 24 let. „Za vysokým růstem dluhu na bydlení stojí především rekordně vysoký zájem o hypoteční úvěry v letošním prvním čtvrtletí, ale také velmi silný závěr roku 2020. Svoji roli hraje rovněž skutečnost, že přetrvává zájem o nemovitosti především v Praze, kde jsou jejich ceny vyšší než v ostatních krajích," sdělila pro ČTK výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Jen během 1. kvartálu se objem dluhu určeného na bydlení celorepublikově zvýšil o 66 miliard korun. Celkový počet občanů s úvěrem na bydlení se přitom proti konci roku 2020 o 1 127 snížil, meziročně dokonce klesl o 5 697 osob. Zvýšil se však v Praze, ve Středočeském kraji a v Plzeňském kraji, tedy v krajích s nejvyšší průměrnou částkou dluhu na klienta.

Naopak objem dluhu z úvěrů na spotřebu na konci prvního čtvrtletí meziročně klesl o deset miliard na 488 miliard korun. Jde o druhý meziroční pokles v řadě. „Přitom ještě koncem roku 2019 vzrostl objem dluhu na spotřebu meziročně skoro o 32 miliard korun. Na jedné straně tedy lidé investují do nemovitostí ve snaze ochránit své úspory, na druhé straně omezují financování věcí běžné spotřeby na dluh," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Celkový objem dluhu rostl nejrychleji u občanů ve věku 30 až 34 let, u nichž se meziročně zvýšil o 11 pct. U lidí ve věku 45 až 54 let se zvýšil o desetinu. U obou skupin se rychle zvyšoval objem dluhu na bydlení a současně šlo o jediné skupiny, u kterých rostl i objem dluhu na spotřebu. Dluh z úvěrů na bydlení se v kategorii 30 až 34 let zvýšil o 45,1 miliardy korun, zatímco objem dluhu na spotřebu se u nich zvýšil o 1,5 miliardy korun. U občanů ve věku 45 až 54 let se objem dluhu na bydlení zvýšil o 57 miliard korun a objem dluhu na spotřebu o 1,5 miliardy korun. Naopak u lidí do 24 let se objem dluhu nepatrně snížil, když meziročně klesl o 313 milionů na 43,8 miliardy korun.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top