Blog


ČR má vyplácet exekutorům náhradu nákladů za zastavení marných exekucí.

10 / 8 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, stát začne ještě letos vyplácet soudním exekutorům paušální náhrady nákladů, které vynaloží na zastavení tzv. bezvýsledných exekucí zahájených do loňského 1. ledna. Hradit bude 750 korun na jeden exekuční případ, s daní z přidané hodnoty 905,50 koruny. Předpokládá to novela exekučního řádu, kterou 2. srpna schválil Senát.

Zastavování bezvýsledných exekucí je novinkou od ledna, podle odhadů Exekutorské komory by se už letos mohlo zbavit nuceného vymáhání dluhů 50 000 až 80 000 lidí. Podle původních pravidel zastavování marných exekucí neměli exekutoři dostávat žádné náhrady, což se chystali napadnout u Ústavního soudu.

Celkem bude letos potřebovat ministerstvo spravedlnosti na paušální náhrady exekutorům podle předkladatelů 862 milionů korun, což je podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Tomáše Goláně méně, než by si exekutoři mohli vymoci na státu soudně.

Zastavování se týká exekucí, v nichž se za posledních šest let nepodařilo nic vymoci a které nezahrnují nemovitost. Soudní exekutor vyzve věřitele ke sdělení, zda souhlasí se zastavením exekuce.

Pakliže věřitel nevyjádří nesouhlas a nesloží finanční zálohu na další vedení exekuce, exekutor proces zabavení majetku zastaví. Složením zálohy lze šestiletou lhůtu prodloužit o další tři roky, a to nejvýše dvakrát. Celková doba bezvýsledné exekuce nesmí překročit 12 let.

Tvůrci novely upozornili také na možnost, že marné exekuce budou sice zastaveny, ale exekutoři vytvoří proti dlužníkům (povinným) nové exekuční tituly pro náklady exekuce. Celková částka, kterou by mohli být tito dlužníci nově zatíženi, by mohla představovat až 15 miliard korun, stojí v důvodové zprávě.

Exekutorská komora dříve uvedla, že náhradu vláda nestanovila na základě žádné ekonomické analýzy a výpočtů. Kritizovala rovněž skutečnost, že se předloha týká jen exekucí zahájených do 1. ledna 2022, takže hrozí, že za pár let se bude celá situace opakovat. Vláda původně podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna prosazovala částku 1 050 korun na případ, na základě dohody ve Sněmovně se suma snížila. Finanční náhrady nákladů budou vyplácet exekuční soudy.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top