Blog


Češi patří dlouhodobě k nejspořivějším národům na světě.

7 / 10 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, Češi, Moravané a Slezané konzistentně patří k nejspořivějším národům na světě, přes 53 procent jich totiž spoří každý měsíc. Přesto 48 procent občanů nemá dostatečné finance pro nenadálé životní situace, tedy má rezervu menší než šest měsíčních platů. Více než desetina pak nemá žádné odložené peníze. Toto zjištění vyplývá z květnového empirického šetření agentury Kantar, vedeného v devíti zemích pro britskou skupinu IPF, která působí v České republice pod značkou Provident Financial.

Takřka čtvrtina (23 procent) respondentů odkládala peníze nepravidelně. Jen každý pátý nemá z posledních 12 měsíců našetřeno nic. „Češi patří již od 19. století k nejhospodárnějším národům v Evropě. Je velmi pozitivní, že v této tradici pokračuje i současná nejmladší generace. Na 56 procent dospělých ve věku 18 až 24 let si spoří pravidelně," sdělila mluvčí Provident Financial Kateřina Jarošová. Pravidelné spoření potvrdilo téměř 70 procent dotazovaných s vyšším vzděláním, ale pouze 48 procent dotázaných s nižším vzděláním. Zaměstnanci s plným úvazkem (61 procent) jsou schopni spořit pravidelněji než drobní podnikatelé a OSVČ (55 procent).

Přestože Češi patří mezi nejspořivější národy na světě, jejich celkové finanční zabezpečení není dostatečné. Pouze 45 procent Čechů by dokázalo vyžít z úspor aspoň šest měsíců, pokud by přišli o zaměstnání. I přesto jsou na tom lépe než Poláci (38 pct) a Maďaři (38 procent). Velký vliv na stav vlastních finančních úspor má vzdělání a s ním související výše příjmu. Zatímco 64 procent lidí s vyšším vzděláním by zvládli žít bez příjmu po dobu šesti měsíců, tak u lidí s nižším vzděláním to je 39 procent.

Od roku 2020 se počet osob bez úspor v ČR snížil o polovinu. Kritická situace může být především u lidí, kteří žijí na venkově. Z nich skoro dvě třetiny nemají dostatečné úspory nebo nemají představu o tom, jak dlouho by jim jejich peníze mohly vydržet.

Podobná situace může postihnout občany v předdůchodovém věku. Ti už obvykle nemusejí živit děti, zároveň by ale měli mít našetřené finance před odchodem do penze. Dostatečné úspory má ale pouze 40 procent z nich.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Kantar, Provident Financial a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top