Blog


Češi, Moravané a Slezané za Vánoce utratí 13.635 Kč.

6 / 12 / 2022

Vážení klienti, milí čtenáři, Češi hodlají za dárky, jídlo a ozdoby letos průměrně utratit 13.635 korun, což je zhruba o 1.000 korun více než loni. Na dárky si většinou půjčovat neplánují. Zatímco loni si na vánoční nákupy půjčil každý desátý Čech, letos půjčku zvažují tři procenta dotazovaných. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů. Za vánoční dárky plánují Češi, Moravané a Slezané letos utratit 7.513 Kč, dalších 3.403 Kč za jídlo a pití a přes 2.719 Kč za vánoční výzdobu. Celkem tak chtějí vydat za Vánoce v průměru 13.635 korun. Loni Češi za Vánoce utratili v průměru 12.672 korun.

Většina lidí nepovažuje půjčku na vánoční dárky za bezpečnou. Generelně platí, že mladí se takových úvěrů bojí méně a za dobrý nápad je považuje šest procent Čechů od 18 do 34 let. Vysokoškolsky vzdělaní jsou obezřetnější, 98 procent z nich považuje vánoční půjčku za rizikovou, tedy častěji než lidé se základním vzděláním. I v této skupině je to ale vysoké číslo, a to 89 procent. „Je dobře, že občané jsou při plánování vánočních výdajů obezřetní a drtivá většina z nich by se kvůli dárkům nezadlužila. I tak ale doporučujeme opatrnost. Je dobré vždy zvážit, jestli na splácení takového závazku mám fin. prostředky, popř. si velmi dobře vybrat poskytovatele takové půjčky. Dobré je vždy přesně zjistit, kolik za svou půjčku zaplatím," prohlásil gestor pro spotřebitelské otázky asociace Filip Hanzlík. Ti, kteří si plánují půjčku na vánoční dárky vzít, nebo si ji už vzali, si nejčastěji půjčují přímo od obchodní banky (58 procent). Nad důvody, které by mohly způsobit neschopnost půjčku splácet, příliš neuvažují. Na 35 pct z nich by to vůbec nenapadlo, 31 procent se mírně obává, ale stojí to podle nich za to.

Žádost o odklad splátek je nejčastějším řešením problémů. Pětina občanů, kteří si v minulosti půjčili na vánoční dárky, uvedlo že spotřebitelský úvěr splácí s problémy, které budou řešit odkladem splátek. Sedmina tvrdí, že si při problémech se splácením pomůže půjčkou v rodině. Poměrně hodně lidí, kteří se pro vánoční půjčku rozhodli, se dostává do problémů se splácením. Za peníze, které si letos na vánoční dárky půjčili či plánují půjčit, chtějí Češi nejčastěji koupit hračky pro děti (42 procent). Na 38 procent z nich pořídí bílou elektroniku, 27 procent vybavení do bytu a 23 procent spotřební elektroniku. Nejčastějším důvodem takové půjčky je nedostatek úspor, a to ve 42 procentech případů. Takřka čtvrtina nechce čekat a šetřit na vytoužené zboží. Pětinu lidí přesvědčí skutečnost, že kupovaná věc je ve slevě. Stejně občanů chce udělat dětem a rodině pěkné Vánoce.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ipsos, České bankovní asociace a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top