Blog


Bývalá exekutorka je obžalovaná ze zpronevěry peněz.

15 / 7 / 2020

Vážení čtenáři, na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle státního zástupce bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená peníze získané během její exekuční činnosti. Podle žalobce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v celkem 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun.

Obžalovaná k soudu nepřišla ani dnes. Souhlasila však s jednáním v její nepřítomnosti, soudce tak policejní eskortu odvolal. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě kvůli škodě velkého rozsahu. Obžaloba postihuje jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013. „Přisvojila si cizí věc, která jí byla svěřena a způsobila škodu velkého rozsahu. Jako úřední osoba současně nesplnila povinnost vyplývající jí z její pravomoci. Dopustila se tak zločinu zpronevěry a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl státní zástupce Petr Mazálek. Studená podle něj jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech prostředků v hotovosti, tato vymahatelní plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele, konstatoval dále žalobce.

Svým jednáním bývalá soudní exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se k trestnímu řízení připojilo např. ministerstvo spravedlnosti, komerční banky či okresní správa sociální zabezpečení. Z podnikatelských subjektů se jedná zejména o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic. Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na podkladě žádosti o změně místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů. Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný soudní exekutor.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a www.novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top