Blog


Až dvě pětiny Čechů nemají po koroně finanční rezervu pro nečekané výdaje.

12 / 6 / 2020

Vážení klienti, dvě pětiny Čechů, Moravanů a Slezanů nemají finanční rezervu pro nečekané situace obdobné pandemii koronaviru. Jedná se zejména o občany s nižším vzděláním a také nižšími příjmy, většinou rovněž o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale pro futuro (do budoucna) zvažují. Toto zjištění vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, která výsledky poskytla ČTK.

Zmíněná renomovaná nezávislá výzkumní agentura výzkum provedla na internetu mezi 1 023 respondenty staršími 18 let v termínu od 27. května do 1. června.

Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále občanů s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem. Národohospodářských důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se také obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset aktuálně více šetřit a taktéž více přemýšlet, jestli udělat nějaký větší výdaj.

Čtvrtina populace vidí významnou možnost úspor ve změně dodavatele komodit či služeb. V průzkumu to uvedli především muži a Pražané.

Respondenti nejčastěji uvažují o změně telefonního operátora a poskytovatele internetu, shodně to uvedlo 17 procent dotázaných. Změnu dodavatele energie uvedlo 15 procent lidí, pojišťovny a televizního vysílání 14 procent. Koronakrize však zatím na úvahy o změně dodavatele neměla přímý vliv, poznamenal Ipsos.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu České tiskové kanceláře a nezávislé výzkumné agentury IPSOS)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top