Blog


Až čtyřem pětinám nízkopříjmových obyvatel se zhoršila finanční situace.

2 / 12 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, výrazný růst cen způsobuje, že 81 procent tzv. nízkopříjmových Čechů, Moravanů a Slezanů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent občanů s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Toto zjištění vyplývá z červnového empirického šetření společnosti Provident Financial mezi 800 respondentů pro projekt Neviditelní. Na 1,153 milionu Čechů je podle analýzy součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od výplaty k výplatě a aktuálně se jejich situace výrazně zhoršila.

Nízkopříjmové jsou domácnosti, jejichž společné finanční příjmy sice většinou pokryjí základní životní potřeby, ale neumožňují vytvořit finanční rezervu. Tyto domácnosti tak špatně reagují na neočekávané výdaje. To se především projevuje v posledním roce, kdy vysoká inflace zdražuje zejména nezbytné výrobky a služby. Z průzkumu pro projekt Neviditelní vyplynulo, že 11 procent nízkopříjmových Čechů nezvládne zaplatit své běžné výdaje, dalších devět procent to dokáže jen za použití úspor. Čtvrt milionu lidí tak nemá na základní životní potřeby. I když domácnost zvládne zaplatit alespoň základní potřeby jako jídlo, mají nízké příjmy jiné závažné dopady. Rodiny např. nemohou poskytnout dětem peníze na kroužky, školy v přírodě a jiné aktivity. Nemají ani možnost žádat např. o hypoteční úvěr. Nedostatek financí se projevuje i ve schopnosti řešit zdravotní problémy, členové nízkopříjmových domácností proto trpí horším zdravotním stavem.

Takřka 70 pct nízkopříjmových domácností si nevede přehled o svých příjmech a výdajích, 35 procent si myslí, že aby člověk mohl důstojně žít, musí vydělávat alespoň 30.000 Kč čistého. To odpovídá zhruba průměrné čisté mzdě, na kterou dosáhne přibližně třetina lidí. Bohužel tito (nízkopříjmoví) občané nemají moc možností, jak se zdražování bránit. Mohou si ke své práci přibrat např. brigádu nebo si zvyšovat svoji kvalifikaci.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Provident Financial a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top