Blog


Až 60 procent lidí omezilo kvůli koronakrizi své finanční výdaje.

3 / 8 / 2020

Vážení čtenáři, současná koronakrize zatím nepoznamenala finanční situaci až 60 % Čechů, Moravanů a Slezanů. Jestliže Češi o své příjmy přišli, šlo především o dočasné snížení mzdy ze strany zaměstnavatele, nejčastěji se jednalo o 20 % jejich platu. Obavy z toho, že pandemie v budoucnosti negativně ovlivní jejich příjmy má pouze 13 % Čechů. Šest z deseti Čechů se nebojí, že přijde o práci. Spořit ale pro jistotu začala více než třetina Čechů, až 60 % navíc omezilo své výdaje. Nejčastěji chtějí ušetřit za dovolenou.

Tato zjištění vyplývají z červencového výzkumu Equa Bank. Skoro 88 pct Čechů nepožádalo v souvislosti s pandemií stát o žádnou finanční pomoc a ani se k tomu nechystá. I když Češi nehledí do budoucnosti nijak tragicky, chovají se racionálně a omezují zbytné výdaje. Nejčastěji chtějí ušetřit za dovolenou. K tomu se chystá více než 40 % Čechů. Dále lidé plánují snížit jednorázové výdaje na oblečení (27 %) nebo stravování v restauracích (35 %) či na zábavu. Až 14 % lidí v průzkumu uvedlo, že bude méně utrácet za vánoční dárky. Mít úspory pro nenadálé životní situace alespoň ve výši jedno až dvou měsíčních platů považuji za důležité. Vedle klasického spořicího účtu, lze uvažovat i o investicích do fondů. Je nutné si uvědomit, že zhodnocení v nich není garantováno, ale na druhou stranu může být vyšší než inflace.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů www.měšec.cz a www. https://www.equabank.cz/n/60-cechu-ustalo-koronavirovou-krizi-bez-dopadu-do-jejich-penezenek)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top