Blog


63 pct občanů by při snížení příjmu mělo potíže splácet dluhy.

16 / 7 / 2020

Vážení čtenáři, při snížení příjmu by mělo 63 procent lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Toto zjištění vyplývá z výzkumu, který pro pojišťovnu BNP Paribas Cardif zpracovala výzkumná agentura G82 mezi 800 respondenty.

Velmi snadno by vycházela se sníženými příjmy čtyři procenta Čechů, Moravanů a Slezanů. Spíše snadno by vycházelo 30 procent, spíše obtížně 36 procent a velmi obtížně 20 procent respondentů. „Nemožné by bylo vyjít se sníženými příjmy pro sedm procent Čechů, kteří by pak nezvládli ani hradit základní životní náklady," konstatoval obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Martin Steiner.

Celková zadluženost obyvatel České republiky přesahuje dva biliony korun, meziročně tato částka narůstá. „Spolu s nárůstem zadlužení ale roste i pojišťování osobních úvěrů, lidé jsou opatrnější a zodpovědnější," dodal Steiner. Výpadek pravidelných příjmů ohrožující splátky úvěru nastává hlavně v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti, ale i trvalé invalidity nebo úmrtí. Ty mají fatální důsledky pro rodinu a pozůstalé, včetně schopnosti splácet závazky.

Podle dalších údajů dvě třetiny lidí nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než tři měsíce. Nejvíce ohrožení jsou mladí, z nichž by zhruba polovina vydržela s financemi maximálně měsíc.

V mezinárodní komparaci jsou na tom mladí Češi hůře než Rakušané (16 procent), Maďaři (36 procent) nebo Rumuni (41 procent) ale lépe než Bulhaři (56 procent).

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Eurozprávy.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top