Blog


Zajímavý postřeh Jana Moláčka nad velkou a důležitou novelu exekucí.

7 / 9 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, dnes přinášíme řádně odcitovanou a taktéž upravenou velmi zajímavou glosu, polemiku, postřeh či úvahu Jana Moláčka, zkušeného novináře nad nejnovějším legislativním stavem ohledně právního postavení a dalšího vývoje ohledně exekucí. Letos v červnu odložil ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednávání klíčové a už mnohokrát odložené novely exekučního řádu. Možná, že tento článek proto osvětově slouží nejen k zamyšlení, nýbrž také k tomu si udělat nad některými legislativci řádný obrázek.

Hlavním důvodem byl požadavek některých poslanců na informace o slovenských zkušenostech se zavedením tzv. teritoriality exekutorů. O té se uvažuje i v České republice, na Slovensku platí od roku 2017. Na seminář s řadou slovenských odborníků, který výbor uspořádal, ale dorazila pouze hrstka jeho členů. Nepřišli ani poslanci, které v červnu informace ze Slovenska zajímaly nejvíce. Už skoro rok čeká na druhé čtení novela exekučního řádu – jeden z nejzásadnějších legislativních kroků tohoto volebního období. Prvním čtením prošla loni v listopadu. Není přitom vůbec jasné, kdy se poslanci k zákonu dostanou. Zatím se k návrhu nevyjádřil ani ústavně právní výbor. Měl to udělat v červnu – část poslanců na tehdejším zasedání ale prosadila další odklad s tím, že by nejprve chtěli znát zkušenosti ze Slovenska, které v roce 2017 ukončilo volnou soutěž soudních exekutorů o pohledávky a zavedlo tzv. teritorialitu. Jenže na seminář, který ústavně právní výbor na toto téma uspořádal, přišlo ve středu odpoledne jen pár jeho členů. Chyběli přitom i oba poslanci, které slovenské zkušenosti nejvíce zajímaly. Odklad hlasování navrhl v červnu poslanec a místopředseda výboru Tomáš Kohoutek za hnutí ANO. Na semináři nebyl. „Bohužel visím na D8," napsal pouze zákonodárce na dotaz přes SMS, zda na seminář dorazí. Telefon celé odpoledne nebral. Kohoutek v červnu oznámil, že si zadal zpracování analýzy dopadů zavedení teritoriality na Slovensku. Zda je již hotová, není jasné. Konání semináře se slovenskými experty navrhla exministryně spravedlnosti a další poslankyně za ANO Helena Válková. Také ona na něm ale chyběla. Deníku N sdělila, že musela dát přednost jiné akci týkající se ochranné léčby. „Bohužel jsem byla ve věznici v Rýnovicích, až teď jsem dojela do Prahy," řekla Válková. „Mám ale od Marka Bendy a Patrika Nachera ujištění, že mi řeknou na moje otázky, kvůli kterým jsme to organizovali, objektivní odpovědi, takže pak budu víc informovaná," dodala poslankyně. „Všechny klíčové frakce tady mají své zastoupení a já nechci nikomu sahat do svědomí, proč tu není, není to povinná akce, nepřebírám na ni omluvy," konstatoval Deníku N předseda výboru Marek Benda z ODS. Právě občanští demokraté v červnu s vládním hnutím ANO další odklad odhlasovali. Poslanci, kteří konec volné soutěže mezi exekutory prosazují, jsou ale přesvědčení, že požadavek na seminář o slovenských zkušenostech byl jen záminka. Neustálé odklady mají podle nich co nejdéle uchovat status quo v exekucích.

„Mně jako člověku, který se už dlouho snaží o změnu exekučních poměrů a rovnováhu mezi povinným a exekutorem, to už v červnu přišlo jako zdržovací taktika," řekla Deníku N poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. „Co se týče slovenských zkušeností, takových setkání už bylo několik. Opakování je sice matka moudrosti, ale už bychom se mohli dobrat k hlasování," prohlásila poslankyně.

„Důvody, proč to některé strany odkládají, jsou asi jiné, než že by tu jejich poslanci potřebovali slyšet slovenské zkušenosti. Na výboru už jsme to projednávali několikrát a vždycky to skončilo stejně," sdělil člen ústavně právního výboru za Piráty František Navrkal. Odborníci na dluhovou problematiku přitom naléhají na změny v exekucích dřív, než se roztočí jejich další kolotoč kvůli ekonomické krizi po epidemii covid-19. „Krčím rameny, ale to je všechno, co můžu dělat. Pozvánku dostali všichni poslanci, nejen členové výboru. Tento týden jsem ještě jednou posílal upozornění, čili kdo chtěl slovenskou zkušenost slyšet, ten tady mohl být," konstatoval poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL.

Na semináři dostali účastníci stanovisko prezidenta slovenské exekutorské komory, promluvil ředitel sekce slovenského ministerstva spravedlnosti, místopředseda advokátní komory, zástupce věřitelů a několik exekutorů. Otázka ale je, zda slovenské zkušenosti českým poslancům pomohou v rozhodování. Ukázalo se totiž, že se názory na Slovensku různí podle stejného vzorce jako v České republice. Prezident exekutorské komory si zavedení teritoriality chválil jako opatření, které zpřetrhalo korupční a klientské vazby mezi exekutory a velkými věřiteli. Slovenské ministerstvo spravedlnosti hodnotí první tři roky taktéž příznivě. Naopak advokáti a věřitelé poukazovali na údajné zhoršení vymahatelnosti dluhů a ČR před zavedením místní příslušnosti varovali.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s výhradním využitím Jan Moláček – 02. 09. 2020, denikn.cz, Jan Moláček - https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=23387)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top