Blog


Zájem o odklad splátek mezi občany klesá.

14 / 10 / 2020

Vážení čtenáři, milí klienti, zájem o odklad splátek úvěrů podle aktuálních dat České národní banky (dále jen „ČNB") ustává. Komerční banky k 25. 9. přijaly 401.223 žádostí, což je o 539 víc než předchozí týden. Přírůstek je zhruba o polovinu menší než v minulých týdnech. Možnost odkladu končí 31. října, podle hlavního poradce České bankovní asociace (dále jen „ČBA") Vladimíra Staňury se ke konci září ke splácení půjček vrátilo asi 33 procent dlužníků. Dle průzkumu ČBA, který má ČTK k dispozici, dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů nechtějí možnost odkladu prodlužovat.

Vláda přitom schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték 1. dubna. Přerušeno je splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem je pozastaveno splácení jistiny. Úroky podnikatelské subjekty platí dál. Jestliže klient odložení splátky využije, délka splácení úvěru se adekvátně prodlužuje o dobu, po kterou je splácení přerušeno. Za přerušení si banky neúčtují žádné poplatky. Největší podíl na podaných žádostech mají spotřebitelské úvěry, a to 65 procent. Na hypoteční úvěry připadá 26 pct žádostí, šest procent na odklady podniků a tři procenta jsou nezařazená. Na neplacení dluhů není dobré si zvykat podle 31 procent Čechů. Podle osmi procent lidí byl dosavadní odklad dostačující. Individuální řešení s bankou v případě problémů se splácením je lepší podle 23 procent Čechů. Možnost prodloužení splátek úvěrů by uvítala třetina lidí, a to především mladých do 26 let, ukázal dále průzkum ČBA.

Z přijatých žádostí jich obchodní banky podle ČNB k 25. září schválily 358.936. Oproti předchozímu týdnu tak přibylo 241 schválených žádostí. V případě 120.000 odložených splátek je občané začali ke konci září znovu hradit. „Jde o klienty, kteří si splácení svých úvěrů odložili jenom o tři měsíce a pak také ty, kteří si své splátky odložili do konce října, ale v průběhu odkladu si to rozmysleli a začali se splácením dříve, než původně zamýšleli. Těch je zhruba 20.000," popsal Staňura. V listopadu se tak k pravidelnému splácení půjček bude muset vrátit ještě asi 239.000 lidí. Z celkového počtu dlužníků to činí osm procent. Podle ČBA mají úvěr v České republice zhruba tři miliony lidí. Někteří by se podle Staňury mohli se splácením dostat do potíží, ale nebudou to „závratná" procenta, konstatoval. Některé banky podle něj proto nabízejí snížení výše splátky přes internetové bankovnictví, jiné avizují vznik speciálních klientských programů.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a ČBA)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top