Blog


Vládní restrikce vytvořily novou skupinu dlužníků.

1 / 3 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, díky omezení podnikání a restrikcím ze strany vlády se do řad neplatičů dostávají občané, kteří nikdy neměli problémy s dluhy. Nepatří mezi lidi, kteří neumí hospodařit s penězi, nemají zájem o práci nebo záměrně neplatí své závazky. Teď ale mají dluhy a nestíhají pokrýt své běžné životní náklady. Příčinou jejich dluhů jsou následky opatření proti koronaviru. ČTK to řekl provozní ředitel inkasní agentury M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Dnes řešíme dluhy lidí, kteří dosud nikdy nedlužili. Mají problémy nejen s půjčkami nebo leasingy, nýbrž také s placením účtů za telekomunikační služby, nájemné a energie nebo pojištění. Tato na pohled nesourodá skupina lidí přišla o příjmy v důsledku opatření proti pandemii Covid-19.

Počet lidí, kteří se dostanou do finanční tísně, bude podle Zetka dál stoupat. V loňském roce přestalo podnikat takřka 100.000 živnostníků a jen za letošní leden jich ukončilo provoz dalších 25.000. Dostávají se do existenčních problémů a subvence z podpůrných programů vlády přicházejí pozdě a jsou nedostatečné. Mimo podporu zůstaly rovněž desetitisíce lidí pracujících na dohodu, nebo ti, kteří si přivydělávají penězi na ruku. Tyto skupiny obyvatel mají horší sociální ochranu než zaměstnanci, neboť systém dávek k nim není přívětivě nastaven, upozornil Zetek. Pravidla podpory v nouzových stavech se měnila a nebyla jasná, což lidem znesnadňovalo efektivně řešit svoji situaci. Mnozí se báli žádat o podporu, aby nakonec neměli problémy. Nevěděli, zda ukončit živnost a jít na úřad práce. „I kdyby restrikce zítra skončily, než se ekonomika rozběhne, hodně zasažených lidí bude existenční potíže řešit ještě řadu měsíců," uzavřel Zetek.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top