Blog


Většina Čechů s příjmy zatím vystačí.

3 / 1 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, občanů s fin. problémy ale meziročně přibylo. Snadno s příjmy vychází 53 procent českých domácností a obtížně pak 45 pct. Hůře jsou na tom podle průzkumu zejména důchodci, dělníci a ženy v domácnosti. Empirické šetření provádělo CVVM v období od 14. května do 11. července. Zúčastnilo se ho 994 obyvatel České republiky starších 15 let.

V posledních 20 letech panovala nejhorší situace v roce 2012, kdy končila celosvětová hospodářská krize. Tehdy uvádělo 30 procent domácností v České republice, že s finančními příjmy vychází snadno, a 69 procentům příjmy nestačily. Od roku 2013 se situace zlepšovala. Loni v červnu si na objem příjmů stěžovalo 40 procent domácností a 58 procent uvádělo, že s finančními příjmy vystačí snadno. Letos ale pozitivních odpovědí meziročně o pět procentních bodů ubylo a stejnou měrou narostl podíl domácností s fin. potížemi. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v ČR letos v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta.

Ve výrazně horší situaci se nacházejí podle výzkumu domácnosti s příjmem do 20.000 korun. V této skupině skoro tři čtvrtiny domácností uvádějí, že s příjmy vycházejí pouze obtížně. U domácností s příjmy nad 40.000 korun má potíže 32 procent z nich. Potíže vyjít se svým příjmem častěji uváděli důchodci či lidé pracující v dělnických profesích a také ženy v domácnosti nebo na rodičovské či mateřské dovolené.

Finanční problémy se rovněž častěji objevují u lidí s nižším vzděláním. U domácností občanů se středním vzděláním bez maturity nebo vyučených vystačí s příjmy obtížně 55 procent z nich. Mezi lidmi se středním vzděláním s maturitou má potíže s financemi 43 procent domácností a mezi vysokoškoláky 25 procent.

Naprostá většina Čechů, a to přes 90 procent, řekla v průzkumu, že příjmy jejich domácnosti vystačí na základní potřeby - jídlo, oblečení či běžné potřeby pro domácnost. Obdobný podíl lidí také nemá potíže s výdaji na zdravotní péči nebo léky.

Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že příjmy domácnosti stačí rovněž na koníčky, kvalitnější potraviny či spoření. Méně než polovina lidí si může dovolit finančně podporovat své rodiče či rodiny svých dětí nebo kupovat zahraniční dovolené a luxusní zboží.

Do velmi obtížné finanční situace se za posledních 12 měsíců od konání průzkumu dostalo 21 procent domácností v ČR. Jde o podobný podíl jako v předchozích třech letech. Nejhorší byla opět situace v roce 2012, kdy skoro dvě pětiny domácností uvedly, že se dostaly do problémů s penězi.

Za chudou pokládá svou domácnost 18 procent účastníků průzkumu a za bohatou 11 procent. Největší podíl Čechů - 70 procent - uvedlo, že jejich domácnost není chudá ani bohatá. Opět jde o podobné podíly jako při průzkumech z posledních let.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CVVM a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top