Blog


Ve městech, kde uzavřeli herny, poklesl počet dlužníků.

2 / 9 / 2020

Vážení čtenáři, ve městech, která výrazně omezila počet heren s hracími automaty, klesl počet problémových dlužníků. Podle statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem, se za poslední tři roky snížil počet neplatičů v konkrétních městech až o desítky procent. Zrušení hazardu tak podle inkasní agentury chrání určité skupiny ohrožených osob před utracením většiny příjmů v hracích automatech. Mohou platit své výdaje a závazky, takže jim nevznikají zbytečně nezvladatelné dluhy.

V některých městech vyhlásili nulovou toleranci hernám a na svém území je zakázali úplně. Absence hazardu se projevila na počtu neplatičů. Např. ve Žďáru nad Sázavou se za tři roky snížil počet obyvatel s problémy platit své závazky o 18 procent na 93 neplatičů na 10.000 obyvatel. Obdobně je na tom Praha-západ, kde je ve stejném poměru 106 neplatičů. I ve Frýdku Místku, který má dlouhodobě problémy s nezaměstnaností a nižšími příjmy části obyvatel, klesl počet neplatících dlužníků na 110 na 10.000 obyvatel. Ve městech, která se potýkají s podobnými sociodemografickými problémy a neregulují hazard dostatečně, je počet dlužníků nejvyšší v republice. Např. Sokolov, kde je možné zajít do 24 heren, má na stejný počet obyvatel 260 neplatičů. V Teplicích, kde je v provozu 32 kamenných provozoven, je 281 neplatičů na 10.000 obyvatel. „Je evidentní, že omezení hazardu má kladný efekt na zadlužení určité skupiny obyvatelstva, která v automatech nechávala většinu svých příjmů," konstatoval provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Ke konci minulého roku významně regulovalo hazard 706 obcí. Díky městským vyhláškám tak poklesl počet kamenných heren z 8.367 v roce 2011 na současných 1.162 provozoven. Právě herny, které mají na hazardu více než čtyřicetiprocentní podíl, jsou nejčastější příčinou problémů s dluhy u jejich častých návštěvníků. Podle odborníků je rizikovým hraním postiženo 1,6 pct dospělé populace, což představuje 145.000 lidí. Nejvyšší zastoupení problémových hráčů je mezi návštěvníky heren. Skoro 90 procent patologických hráčů je předluženo, s průměrným dluhem 794.000 korun, a přes 40 procent čelí exekuci. Oficiálně jich pracuje jen necelá polovina a hru financují nejčastěji půjčkami a drobnou kriminalitou.

Od letošního prosince by měl začít fungovat rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách a od příštího roku bude obligatorní (povinná) elektronická identifikace hráče. Občané pobírající sociální dávky, lidé s dluhy na výživném nebo zatíženi nějakými závazky by se tak k hazardu neměli dostat. Zetek však vidí skepticky možnost, že gamblery před hazardem ochrání registrace a omezení přístupu ke hře. Podle jeho názoru si bohužel nějakou cestu stejně najdou.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top