Blog


V Praze se v dubnu konala konference o oddlužení.

7 / 11 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, je třeba zvýšit finanční gramotnost lidí ve společnosti. Dlužníkům, kteří prošli osobním bankrotem by se nemělo půjčovat a pokud ano, nemůžeme se divit, že znovu skončí v bezvýchodné finanční situaci. Nejen tato témata předestřeli soudci na konferenci „Insolvence před covidem i po něm". Zadlužení fyzických osob i podnikatelů bylo tématem 5. Středočeského právnického dne v rámci Stálé konference českého práva.

Záštitu nad akcí konanou 25. 4 v pražském Cevro institutu převzal předseda Krajského soudu v Praze Lubomír Drápal. Právě „jeho" soudci byli na akci v početném zastoupení. Drápal při úvodním slovu v narážce na současnou ekonomickou krizi podotkl, že příhodnější název pro konferenci by byl „Insolvence před inflací, při inflaci a po inflaci". „Dnes jsem v médiích poslouchal stále o inflaci. V poslední době na ni měl vliv hlavně covid a válka. Myslím, že válka na Ukrajině bude mít na inflaci ještě větší vliv než covid," sdělil.

Soudkyně Jitka Drobná se pak ve svém příspěvku věnovala problematice splnění oddlužení po novelách insolvenčního zákona. Šance na úspěšném osobním bankrotu záleží především na tom, jak dlužník uspokojí věřitele a zda neporuší podmínky, např. nevznikne dluh, připomněla.

Věnovala se také oddlužení osob zvláště zranitelných, pro které poskytuje zákon exempce (výjimky). Místo běžných 5 let je dle § 412a odst. 4 insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb.) oddlužení splněno již po 3 letech, navíc bez 30% hranice uspokojení nezajištěných věřitelů.

Oddlužení v pandemii nejvíce poznamenal tzv. Lex covid, který se projevil především odložením splátkového kalendáře dlužníkům. Soudkyně Drobná pak uvedla příklady rozhodování soudů v souvislosti s touto změnou zákona.

Vrchní soud např. rozhodl o tom, že odložení splátek v konkrétním případě není možné z toho důvodu, že dlužník své závazky neplnil již před pandemií. „Sebevětší úprava insolvenčního zákona nepovede ke snížení zadlužení společnosti," varovala Jitka Drobná. Podle ní je třeba zvýšit finanční gramotnost celé české společnosti. „Bez toho lépe nebude," uzavřela svůj příspěvek.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Česká justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top